Každý, koho někdy postihli potíže se žlučníkem, jasně ví, že je třeba nejenom brát případné léky, ale je logicky třeba změnit svůj stravovací režim. A právě k tomu žlučníková dieta směřuje. Základem dané diety je potom především nasazení takových potravin, které nijak nezpůsobují nadměrnou tvorbu žluči a jejího vylučování. Právě to totiž bývá ten největším problém žlučníkových komplikací, které mohou vést až k samotným záchvatům. Pojďme se tedy podívat, jak takový dietní režim vypadá.
Začátky jsou nejnáročnější
Na úvod je určitě třeba říci, že daná dieta je poměrně náročná, a to hlavně ve svých počátcích. Stejně tak je ale také dlouhodobá, což však přinese podstatnou zdravotní úlevu. Samotný začátek, a to první den, počítá pouze s nápoji, a to v podobě bylinkového neslazeného čaje a žádného jídla. Teprve od druhého dne je totiž možné do jídelníčku přidávat první tuhou stravu. Ideálními pokrmy v těchto dnech, které bychom měli jíst zhruba týden, jsou třeba suchary, bramborová či krupicová kaše bez použití másla na omaštění, nebo piškoty. Důraz je tedy kladen na stravu primárně suchou, s mléčnými výrobky, které ale zároveň nejsou tučné.
Na co si dát v jídelníčku pozor?
Než se posuneme v samotném jídelníčku dále, určitě je třeba zmínit to, jaké potraviny bychom měli vynechat. Logicky by to mělo být vše tučné a mastné. Logicky tedy tučná masa, jídla připravovaná na oleji, smažené pokrmy a různé pochutiny, a řada dalších podobných jídel. Stejné je to i se solí, která by se také neměla vyskytovat ve výraznějším množství. Zvláště v samotném počátku dané diety.
Jak se stravovat v dalších dnech?
Pokud po první fázi, která bude trvat jeden týden, nepřijdou žádné problémy, je možné stravu postupně obohacovat o další pokrmy, než ty zmíněné. Určitě je třeba přidat do našeho jídelníčku maso, a to buď kuřecí, nebo krůtí. Logicky bez šlach a jakéhokoliv tuku. Stejně tak je možné pomalu přidávat také různou zeleninu, a to ať už v podobě salátů, tak i jako tepelně upravenou přílohu, například k danému masu. Vhodné jsou i různé zeleninové polévky, a to i ty krémové. Zde je pouze kladen důraz na minimální zahušťování. Pokud už k němu dojde, tak bychom měli zahustit nastrouhanou bramborou, nebo nasucho opraženou moukou.
Pestrý jídelníček je základ
Ačkoliv je daná dieta skutečně přísná, měli bychom klást důraz na co největší pestrost našeho jídelníčku. Maso a zeleninu jsme již zmínili, a nyní je čas na obiloviny. Jíst lze méně tučné celozrnné pečivo, ale stejně tak i různé moučníky, nebo těstoviny jako přílohu. Stejně tak tělu musíme dodávat i bílkoviny, a to z mléčných výrobků. Ty můžeme téměř bez omezení, pouze hledíme na to, aby byly skutečně bez tuku, nebo s jeho minimálním množstvím. Naši stravu už jenom doplníme ovocem. To je třeba konzumovat jak bez různých jadérek, tak i bez slupky.
Na co dát ještě pozor?
Jaké nezdravé potraviny existují, a jaké bychom konzumovat neměli, jsme již lehce nastínili. S nimi ale souvisí další varianty, které už jsou přímo konkrétní. Například bychom se měli vyhýbat vejcím, i když tepelně upravený bílek zase tolik nebezpečný není. Logicky není vhodné jakékoliv bobulovité ovoce, jako třeba angrešt, nebo rybíz. Pokud u ovoce zůstaneme, zde pozor i na hrušky, a to proto, že mohou výrazněji nadýmat, což pro náš žlučník není dobré. Podobně je to tedy i s luštěninami, ale třeba také se zelím, nebo s nadměrnou konzumací cibule či kapusty a brokolice.
Klidný denní režim je základ
Kromě jídla bychom ale také měli být výrazněji v klidu. Žádný náročný pohyb není při potížích se žlučníkem vhodný. Stejně tak bychom se neměli ani výrazně rozčilovat, a měli bychom se udržovat v naprostém klidu a v naprosté pohodě. Pokud se poté během dvou měsíců žádné nepříznivé symptomy nedostaví, už je možné v dietě lehce polevit, ale pouze po domluvě s ošetřujícím lékařem, který doporučí, co můžeme, a co ještě raději ne.