Zelenina by měla být nezbytnou součástí naší stravy, a to především pro svou nízkou kalorickou hodnotu, ale také pro svůj vysoký obsah různých vitamínů a také minerálů. A právě na této kombinaci staví o zelná dieta, která patří do segmentu redukčních a krátkodobých diet. V tomto ohledu dokáže skutečně přinést požadované výsledky, ale nutno říci, že na dlouhodobější režim pro svou jednotvárnost rozhodně není nijak vhodná. Základem je totiž skutečně pouze zelí, v některých případech doplněné o jinou nízkokalorickou zeleninu.
Základem je tukožroutská polévka
Pokud tato dieta na něčem skutečně staví, tak je to takzvaná tukožroutská polévka, které je při mnohých zeleninových dietách velmi využívána. Ne, že by její skladba dokázala přímo likvidovat a eliminovat tuky, ale jelikož má minimum kalorií, tak tělo tuky samo o sobě spaluje, a přitom se cítíme najedeni, a máme i řadu důležitých vitamínů. Kromě zelí do polévky patří také cibule, pórek, mrkev a celer.
Vše se důkladně očistí, omyje a samozřejmě nakrájí na větší kousky, přičemž se vše vloží do hrnce, přičemž se vše zalije vodou. Následně už se daná polévka přivede k varu, a vaří se alespoň jednu hodinu. A to proto, aby byly všechny ingredience měkké a zároveň vznikl také chutný zeleninový vývar. Následně už se tato polévka konzumuje, a to ideálně třikrát denně. Mezi těmito porcemi jsou vhodné i různé svačiny, nejlépe také zeleninové, tedy nízkokalorické.
Vhodné jsou i jiné pokrmy ze zelí
Tukožroutská polévka ale není to jediné, co je možné při této dietě konzumovat. Vhodná je též běžná zelná polévka, a to jak ve své červené, tak i bílé variantě, a to z kyselého zelí. Pokud je nutno zahušťovat, tak výhradně nastrouhanou bramborou. Stejně tak se doporučují čerstvé zelné saláty, a to třeba s koprem, popřípadě také s křenem. To vše by se poté mělo konzumovat v průběhu celého dne, a to po 5 – 7 dní, kdy může být taková dieta držena, aby měla svůj potřebný účinek, tedy aby zajistila požadovanou ztrátu přebytečných kilogramů.
Jak je to s jinými potravinami?
Jak je patrné, je kromě zelí možné konzumovat i jinou zeleninu, především ale tu nízkokalorickou. Stejně tak je dovoleno také ovoce. Důležité je klást důraz na to, aby základem stravy bylo stále zelí. Co je v této dietě výrazně omezeno, to je příjem bílkovin, ale také příjem sacharidů. Podobně by se dalo mluvit i o vláknině, ale tu lze čerpat z některých druhů listové zeleniny, a to ať už syrové, tak tepelně upravené.
Jaké jsou další výhody zelné diety?
Co nám však zelná dieta dokáže kromě úbytku váhy také přinést, to je pročištění našeho těla, tedy celkovou detoxikaci. A to právě svou skladbou s mnoha vitamíny a minerály či antioxidanty. Spolu s tím je poté nutné dodržovat důkladný pitný režim a vypít tak alespoň 2 – 3 litry vody za den. A to proto, aby se případné škodliviny z těla mnohem rychleji a snadněji odplavily. Navíc můžeme výrazně posílit i naši imunitu, a to právě pro obsah vitamínu C, kterého zelí obsahuje dostatečné množství.
Dieta má i svá rizika
Kromě pozitiv má tento dietní režim také svá negativa. Ty souvisejí právě s menším množstvím kalorií a také souvisejí s jednotvárnou stravou. Tělu tak chybí některé nezbytné látky, jako třeba zmíněné sacharidy. Kvůli jejich nedostatku tak můžeme pociťovat únavu a ochablost. S ochablostí svalů poté souvisejí také bílkoviny, kterých je v tomto režimu také nedostatek. I proto je tedy doporučována maximálně na týden, a to pro rychlé zhubnutí. Následně bychom měli začít s pestřejší stravou a doplnit tak tělu vše potřebné – z masa, rýže, těstovin, ryb či nízkotučných mléčných výrobků.