Pokud o týdenní dietě mluvíme, máme na mysli především krátkodobý, a to nejenom redukční, ale také detoxikační program. Často jsou ale obě možnosti úzce spojeny, jelikož téměř každá týdenní dieta je založena hlavně na konzumaci ovoce a zeleniny, která má nízkou kalorickou hodnotu. Díky tomu tak tělo nejenom vyčistíme, ale zároveň dosáhneme toho, že tělo začne čerpat energii z tuků, a tím samozřejmě začne je samotné spalovat, a tak dochází k hubnutí.
Týdenní diety založené na detoxikaci
Pokud bychom se na tento typ diet podívali, potom se jedná o takové, které jsou založeny hlavně na konzumaci ovoce a zeleniny. A to jak ve formě pevné stravy, tak ve formě různých ovocných nebo zeleninových džusů. Ty jsou doplněny také pitím běžné vody. To vše vede k tomu, že nejenom naše tělo vyčistíme, ale také ho zbavíme přebytečných škodlivin, jako různých toxinů, ale třeba také různých těžkých kovů, nebo volných radikálů. Samozřejmě vzhledem k náročnosti daného režimu je jasné, že by se tato dieta neměla držet déle než týden, a to proto, že tělu chybí důležité živiny.
Týdenní dieta založená na nízkém příjmu energie
Kromě těch detoxikačních diet existují i takové, které jsou založené na minimálním příjmu energie. Kromě ovoce a zeleniny tak dovolují i další potraviny, ale pouze ty s minimálními kalorickými hodnotami. To samozřejmě vede k rychlému úbytku váhy, jelikož tělo začíná spalovat tuky, ve kterých je energie uložená. Stejně jako u předchozí varianty, i tato je spojena s určitým rizikem, a to takovým, že tělu chybí důležité látky. Především potom sacharidy, jelikož bílkoviny lze dodávat z masa či ryb, a vlákninu například z listové zeleniny. Přesto se jedná také o velmi náročný režim.
Dieta, postavená čistě na bílkovinách
Dalším z režimů, který může týdenní dieta přinášet, tedy přináší ji jedna z jejich variací, je taková, která je založená čistě na bílkovinách. V tomto směru je vše zaměřeno nejenom na konzumaci bílého, a to kuřecího nebo krůtího masa, ale také na konzumací mléka a nízkotučných mléčných výrobků. Daný denní režim se po celých 7 dní opakuje, což samozřejmě také vede k výraznějšímu úbytku váhy.
Diety mají svá jasně daná rizika
Jak jsme už jednotlivých možností lehce nastínili, podobné typy diet mají samozřejmě jasně dané riziko. Je nutné myslet na to, že tělu chybí důležité látky, které ke svému fungování zkrátka potřebuje. I proto je třeba takovou dietu držet skutečně jenom krátkodobě. Dostavit se totiž mohou komplikace, a to v podobě nevolnosti, v podobě bolestí i křečí v břiše, nebo nejsou výjimkou třeba ani závratě, popřípadě také motání hlavy, a časté migrény. S tím vším může souviset i celková ochablost a nepříjemné nálady.
Co rozhodně není doporučováno, to je držet tuto dietu velmi často po sobě. Ideální volba je počkat mezi jednotlivými režimy alespoň 1, nejlépe 1,5 měsíce, aby se tělo opět vrátilo takzvaně do normálu a během této doby fungovalo bez problémů, s dostatečným přísunem živin. Časté opakování této diety totiž může vést k trvalým zdravotním problémům.
Vhodné, pokud potřebujete rychle zhubnout
I proto nejsou tyto diety doporučovány jako zdravá varianta hubnutí, ale pouze jako krizové řešení nabraných kilogramů. Pokud něco zvolená týdenní dieta skutečně umí, tak to je možnost pomoci vám shodit za daný týden i několik kilogramů. Často je však třeba počítat s tím, že vlivem jo-jo efektu se v následujících týdnech mohou zase vrátit.