Mediko.cz

Třífázová dieta

Pokud existuje skutečně dlouhodobý dietní program, který má za cíl nejenom redukci hmotnosti, ale také zlepšení fyzičky a celkového zdravotního stavu, potom je to třífázová dieta. Jak už napovídá sám její název, je rozdělena hned do třech hlavních fází, které na sebe navzájem navazují a každá má jasně daný cíl, a to v režimu fungování daného těla. Již samotná první fáze trvá celé čtyři týdny a její úkol je prostý, a to zrychlení lidského metabolismu.

Jak první fáze vypadá?

Základem dané fáze by mělo být dodržování jasně daného denního režimu, který souvisí jak s jídlem, tak také s cvičením. Pokud jídlem začneme, tak jsou předepsány tři jídla denně. Jedná se o snídani, oběd i večeři. V daném ohledu by mělo dojít k tomu, že přijímaná strava má menší kalorickou hodnotu a tak vede k tomu, že je tělo nuceno začít spalovat své tukové zásoby. Tomu napomáhá jak denní režim v podobě tří jídel denně, tak i to, že by se například nemělo jíst 2 hodiny před samotným spánkem. Právě tyto změny poté mohou vést k tomu, že se metabolismus skutečně zrychlí.

Součástí první fáze je ale také to, že je třeba věnovat se dostatečné sportovní aktivitě. Jelikož je tato fáze zaměřená právě na úbytek tuků, měla by tomu daná aktivita i odpovídat. Doporučováno tak je především aerobní cvičení, jako je například běh, jízda na kole, plavání, Zumba nebo aerobik jako takový. Danou aktivitu je poté třeba vykonávat alespoň 30 – 60 minut denně, a to nejlépe 3x – 5x v daném týdnu. Tím dojde i k posílení těla a k zlepšení fyzické kondice.

Druhá fáze pomáhá upevnit daný režim

Druhou fází se poté prochází již po zmíněných 4 týdnech té první. Je jí poměrně podobná, pouze dojde k tomu, že kalorická hodnota přijímaného jídla se ještě o něco zmenší, čímž samozřejmě dojde k ještě výraznějšímu úbytku váhy. A to nejenom proto, že by nám už měl být vlastní samotný pohyb, ale také proto, že tělo má již rychlejší metabolismus a tak je schopno mnohem rychleji spalovat, a to při běžném denním režimu.

Třetí fázi držíme celý život

První dvě fáze jsou tedy takové, které nám pomalu ale jistě pomohou navyknout si na něco nového. Jakmile je zvládneme, nastává fáze třetí, která by pro nás měla být samozřejmostí po zbytek života. Jelikož si tělo zvyklo na pravidelnou a pestrou stravu, ale i dostatek pohybu, dokáže si udržet váhu, fyzickou kondici, ale i celkové zdraví. A zatímco v předchozích fázích bylo nutné jídelníček striktně dodržovat, v této již je možné občas svému tělu ulevit. A to jak v podobě občasného pití alkoholu, tak v podobě konzumace nezdravých jídel. Mělo by to však být skutečně velmi nárazové, jelikož zdravá strava je základ.

Konzumovaná jídla nejsou nijak netradiční

Je třeba si uvědomit, že pokud třífázová dieta na něčem skutečně staví, potom je to zdravý životní styl. Jeho součástí však mohou být zcela běžná jídla. Základem je logicky ovoce a zelenina pro své množství vitamínů a minerálů. Nezapomíná se ale na maso, a to jak bílé, tak červené. To je totiž dobrým zdrojem bílkovin. Stejně tak do jídelníčku ale patří i ryby pro svůj obsah tuků, nebo také celozrnné pečivo, které je dobrým zdrojem vlákniny.

Jako přílohy mohou být konzumovány jak těstoviny, tak i rýže nebo brambory. Ve všech třech případech tak tělu dodají složitější cukry, tedy sacharidy, které svaly při námaze využívají. A zmíněné bílkoviny zase zajišťují jejich růst. Jediným důležitým je vyhýbat se nezdravým přípravám a nezdravým jídlům – tedy těm smaženým, výrazně sladkým, či pouze samotným cukrovinkám nebo jiným pochutinám.