Strach z neúspěchu může být mnohdy paralyzující a snadno vám může zabránit v překonávání některých výzev. Jak ho spolehlivě překonat?
Jak se strach z neúspěchu projevuje
Strach z neúspěchu je natolik známý a obávaný, že se pro něj dokonce vžilo slovo atychifobie. Jsou pro něj typické úzkostné stavy a silná obava z toho, že něco nedopadne tak, jak byste si přáli. Často strach z neúspěchu provází perfekcionisty, kteří si zakládají na tom, aby dosáhli svých vysokých nároků a neúspěch je pro ně devastující. Protože někdy může dojít k tomu, že vás strach z neúspěchu zcela pohltí a negativně ovlivní výsledek, je dobré mu čelit a pokusit se udělat maximum pro to, abyste se ho jednou provždy zbavili. Jak na to?
Definujte neúspěch
Strach z neúspěchu vás může svazovat kvůli tomu, jak na neúspěch nahlížíte. Mnoho profesionálních sportovců se muselo nejprve naučit čelit neúspěchu a až poté byli schopni zapracovat na svých nedostatcích. To, že se vám něco nepodaří na první, druhý a ani třeba pátý pokus neznamená, že jste méněcenní či snad neschopní. Místo toho, abyste na každý neúspěch koukali jako na důkaz o svých nedostatečných schopnostech, přijímejte ho jako výzvu a způsob, jak se můžete stále zlepšovat. Michael Jordan, ikona basketbalu, sám uvedl, že ve svém životě minul více jak 9000krát a prohrál téměř 300 her. I přesto je ale jedním z nejúspěšnějších basketbalistů historie.
Realistické cíle
Paralýza způsobená strachem z možného selhání může být dána také vašimi příliš vysokými očekáváními. Položte si jednoduchou otázku: Jsou vaše cíle realistické? Pokud ne, snižte ze svých očekávání a cestu k vysněnému cíli si rozdělte na menší dílčí úspěchy.
Myslete pozitivně
Jestli máte neustálé obavy a vidíte všechno černě, sami si tím snižujete své šance na úspěch. Snažte změnit své negativní vidění světa a zaměřte se na to pozitivní.
Co nejhoršího se může stát?
Než vás příště opět pohltí strach z neúspěchu, zeptejte se sami sebe: Co nejhoršího se může stát? Jestli neúspěch neznamená smrt, daná zkouška se najednou nebude zdát tak děsivá. Zároveň si představte všechny možné scénáře a připravte na ně svůj mozek. Když si vymyslíte krizové plány pro každou situaci, nebudete mít čas poddávat se svým obavám, ale místo toho svůj mozek zaměstnáte kreativní činností. Díky krizovému plánu si uvědomíte, že případný neúspěch lze snadno překonat a váš svět se kvůli tomu nezboří. Snažte se vizualizovat svůj úspěch a pro uklidnění také případný neúspěch. Díky tomu si uvědomíte, že nic tak hrozného se nestane a vaše obavy nejsou na místě.
Žijte přítomností
Již ze své podstaty strach z neúspěchu znamená, že žijete budoucností a přítomnost vás zcela míjí. Abyste byli přítomni v daném okamžiku, praktikujte dechová cvičení a další metody související s mindfulness. Dívejte se okolo sebe a vnímejte, co se kolem vás děje. Soustřeďte se zkrátka pouze na věci, které skutečně můžete ovlivnit a změnit.
Zaměřte se na své úspěchy
Potlačit obavy z neúspěchu vám pomohou také vaše minulé úspěchy. Pro lepší přehled si je napište na papír. Kdykoliv vás přepadne pocit, že nejste dost dobří a danou výzvu či úkol, který máte před sebou, nezvládnete, podívejte se na seznam s vašimi dosavadními úspěchy a uvidíte, že vaše sebevědomí tím okamžitě posílíte.
Strach z neúspěchu je zcela běžný a rozhodně ho prožívá mnoho lidí okolo vás. Důležité ale je, se mu za žádnou cenu nepoddat. V boji s tímto nepříjemným pocitem vám může pomoci pozitivní myšlení, změna vnímání neúspěchu a také vědomí toho, že když v něčem selžete, nic tak strašného se vlastně nestane.
Zdroj textu: www.ramseysolutions, www.betterup.com
Zdroj foto: www.freepik.com