Mediko.cz

Syrová strava

Syrová strava je poměrně zajímavou možností stravování. Má poměrně blízko k stravovacímu režimu, který přináší redukční program, známý jako paleo dieta, která taktéž počítá s minimálními tepelnými úpravami. A pokud již jsou, musíme je provést pouze mi sami. Oproti této variantě syrová strava skutečně nijak upravována není, což samozřejmě vede k tomu, že díky tomu tělo dostane veškeré živiny, minerály, vitamíny a enzymy, které by se jinak tepelnou úpravou zničily. Výsledkem tohoto režimu však není pouze zlepšení našeho zdravotního stavu, ale také možná redukce váhy, nebo i zpomalení procesu stárnutí. Pojďme se tedy podívat, jak na to.

Základem je ovoce a zelenina

Co je z hlediska syrové stravy to nejlepší, to je logicky ovoce a zelenina, u které není problém jíst ji syrovou. Jsou samozřejmě druhy, které je nutné tepelně opracovat, ale těch je minimum. Ideální volbou jsou tak různé ovocné a zeleninové saláty. Stejně tak vhodnými potravinami jsou i různé ořechy, nebo také semena a klíčky. I ty jsou v souvislosti s touto dietou správným směrem, jelikož taktéž jejich konzumace nevyžaduje žádné jiné úpravy.

Problémy mohou být s luštěninou

Jsou však i potraviny, i kterých může být konzumace v syrovém stavu problémem, a to zvláště s ohledem na jejich tvrdost. Může se jednat o různé obiloviny, o sóju, ale hlavně o luštěniny. V tomto případě je třeba, aby se dané potraviny před konzumací namáčely, a to na několik hodin do studené vody. Díky tomu změknou, ale přitom nedojde k žádné tepelné úpravě, a tedy logicky nedojde ani ke ztrátě jakýchkoliv živin, vitamínů a minerálů.

Jak je to s tepelně upravenými potravinami?

Samozřejmě různých variant této diety, tedy spíše tohoto stravování je hned několik desítek. Ty nejstriktnější samozřejmě jakoukoliv vařenou nebo jinak tepelně upravovanou stravu zakazují. Jsou však i takové, které ji v omezené míře povolují, a to hlavně pro možnost získání živočišných bílkovin. Je sice pravdou, že například kvalitní hovězí maso lze jíst v syrovém stavu, ale u toho drůbežího je to životu nebezpečné. Proto je možné jeho úprava, ideálně dušením nebo vařením. Samozřejmě další skupinou jsou také ryby. I ty je možné tepelně upravit, ale stejně tak jsou skupiny, u kterých úprava není třeba, a lze je jíst syrové. Může se jednat o lososa, tuňáka, ale také třeba čerstvého mečouna.

Důležité je kupovat to nejkvalitnější

V souvislosti se syrovou stravou se ale často mluví i o nebezpečnosti, kterou přinášejí různé metody pěstování, jako je použití chemických hnojiv a pesticidů. Aby byl totiž účinek této stravy co nejlepší, je třeba investovat do potravin, které jsou skutečně bio, a jsou pěstovány bez použití daných látek, jelikož ty mohou v konečném důsledku způsobit v našem těle problémy, a syrová strava dokonce nadělá více škody, než užitku. S nutností těchto potravin samozřejmě souvisí jedno negativum, a to poměrně vysoké ceny. Totéž platí ale i o mase, nebo také rybách. I ty by měly pocházet výhradně z ekologických chovů.

Pozor na chybějící látky

Ačkoliv je syrová strava hojně doporučována, stále je třeba myslet na to, aby mělo tělo dostatek látek, které ke svému fungování skutečně potřebuje. Jedná se vlákninu, již zmíněné bílkoviny, ale třeba také nezbytné sacharidy. V takových případech je buď nezbytné zakomponovat do stravy tepelně upravené potraviny, nebo začít konzumovat doplňky stravy, kterými potřebné látky doplníme. Jedině tak může být daný režim aplikován i dlouhodobě, a to bez výrazných zdravotních rizik, které mohou v případě nedostatku určitých látek nastat.