Mediko.cz

Středomořská potravinová pyramida

Potravinovou pyramidu zná pravděpodobně každý. Jejím základem je ovoce a zelenina, následují ryby, tuky a mléčné výrobky, dále potom maso, a na jejím středu jsou potraviny nezdravé. Mimo této základní ale existuje ještě středomořská potravinová pyramida, která daný denní režim mírně upravuje, a to v tom ohledu, jaké potraviny je možné konzumovat, a jaké nikoliv. Tedy alespoň nikoliv ve větším množství.

Základem by měly být hlavně obiloviny

Pokud je něco, co v dané pyramidě rozhodně nechybí, potom to jsou obiloviny. Těmi nemyslíme nutně pouze celozrnné pečivo v podobě chleba či baget, ale jsou to také těstoviny, nebo i kuskus. Rozhodně ale nechybí třeba také kukuřičná kaše, popřípadě i rýže. Všechny tyto potraviny totiž mají něco společné. Některé dodávají tělu vlákninu, ale všechny mu dodají hlavně složité cukry, tedy sacharidy, které jsou nezbytné pro fungování svalů, které z nich čerpají energii.

Ovoce a zelenina jsou samozřejmostí

Co je podobně jako u běžné potravinové pyramidy samozřejmostí, to je ovoce a zelenina. Je jasné, že i středomořská potravinová pyramida doporučuje konzumaci pouze kvalitně vypěstovaných druhů, a to ideálně v syrovém stavu. Jedině tak si tyto potraviny zachovají své vitamíny a minerály, které tělu dodají. Pokud bychom měli určitý druh zeleniny vypíchnout, jsou to jistě fazole, hrách a další jiné luštěniny, které jsou výrazně doporučovány. Do této skupiny ale patří také ořechy.

Na tuk nezapomínejte

Co je také součástí jídelníčku, ale už v o něco menším množství, to jsou samozřejmě tuky. Ty můžeme čerpat z mléčných výrobků, jako jsou sýry, jogurty, nebo tvaroh, které nám zároveň dodají také dostatek bílkovin. Dále je v tomto ohledu doporučován olej, ale logicky pouze olivový, extra panenský.

Omezeny jsou ryby, drůbeží maso a sladká jídla

Co je tedy v dané pyramidě doporučováno, to již víme. Jsou však pokrmy, které jsou podobně jako v pyramidě běžné omezeny. V tomto případě středomořská potravinová pyramida omezuje mořské ryby, ale také drůbeži maso nebo vejce. V případě konzumace těchto potravin je totiž doporučováno jíst je maximálně jednou do týdne. Pokud poté vezmeme v potaz i další maso, jako například hovězí, to je doporučováno jíst maximálně jednou za měsíc, více tedy nikoliv.

Středomořská potravinová pyramida staví na zdravém stravování

Jak z názvu jasně vyplývá, je jasné, na čem tato pyramida jasně staví. Plně totiž zohledňuje stravovací návyky obyvatel, kteří žijí ve středomoří, a kteří svůj jídelníček mají sestavená právě podle dané pyramidy, a to s velkým množstvím pečiva, ovoce a zeleniny, a také ryb a masa. Výsledkem toho je samozřejmě zdravější tělo a lépe fungující vnitřní orgány, ale také celkově lepší stav pokožky, vlasů a těla jako takového.

Podle pyramidy se dá i zhubnout

Její dodržování však není vhodné pouze v případě, kdy se chcete cítit lépe. Je vhodné i v případě, kdy chcete zhubnout. Pouze je třeba myslet na to, že to bude skutečně pozvolně. O to déle vám ale vaše váha vydrží, jelikož právě pomalejší hubnutí přináší dlouhodobé výsledky. A tak stačí dodržet daný předpis a logicky z jídla vyloučit vše tučné, vše nezdravé a také se vyhýbat nezdravým přípravám. Ideální je dušení, ale samozřejmě také grilování, které je ve středomoří velmi oblíbené.

Fyzická aktivita je samozřejmostí

Co ale s touto potravinovou pyramidou také souvisí, a to pokud ji chcete dodržovat jako dietu, to je nutnost pohybu. Ten by stejně jako jídlo měl být pravidelný. A podobně jako ve středomořských oblastech, i zde byste se měli zaměřit primárně na běh, popřípadě také na plavání.