Je známo, že určité potraviny nám skutečně pomohou v tom, abychom hubli. Ostatně klíč k tomu může být i ve starších civilizacích, například ve Starověké Číně. Už v té době byla základem jídelníčku jídla z rýže, a jinak tomu není ani nyní. A právě z těchto poznatků vznikla i rýžová dieta, která je oblíbenou redukční dietou, která se skládá právě výhradně z rýže, ale postupně jsou přidávány také jiné pokrmy, především tedy zelenina v podobě luštěnin, ale i dalších možných typů. Ve svém principu se tedy jí hlavně „čína“, tedy pokrm, který mnozí z nás v mnoha variacích jistě vaří. V případě této diety je ale vařena výhradně bez masa.
Dieta má celkem 9 fází
Ačkoliv se může dieta zdát jako poměrně složitá, určitě tomu tak není. Má sice 9 fází, ale ty jsou rozdělené pouze podle toho, co můžeme jíst, tedy co můžeme do potravin přidávat. Během prvních dvou fází, tedy ideálně prvních dvou dní jíme skutečně pouze uvařenou a neslanou rýži, a to třikrát denně, tedy ráno, v poledne a večer. Ve třetí fázi již k jídlu přidáváme luštěniny, ideálně ve formě dušených zelených fazolek. Následná fáze už dovoluje další druhy zeleniny, jako je třeba paprika, nebo zelí, popřípadě také houby, bambusové výhonky, různé klíčky a další zelenina, která je typická pro asijskou kuchyni. Nejpestřejší jídlo je poté v poslední, tedy deváté fázi.
Co bychom konzumovat neměli?
Je jasné, že v tomto směru je rýžová dieta poměrně jednotvárná. To dokazuje také to, jaké potraviny vlastně nemůžeme konzumovat. Dalo by se říci, že to jsou všechny ostatní, než co jsme zmínili. Neměly by to tak být žádné uzeniny, žádné maso, mléko ani mléčné výrobky, a dokonce ani ovoce. Stejně tak je zakázáno rýži čímkoliv nahrazovat, a to jak těstovinami, tak i bramborami. Co je samozřejmě také zakázané, to jsou jakékoliv polotovary nebo kupovaná hotová jídla v restauracích. Všechny pokrmy bychom si totiž měli připravovat výhradně doma, a to z kvalitních surovin.
Postup přípravy a vaření je důležitý
Jak jsme již zmínili, základem by měla být vařená, ideálně nesolená rýže. Podobně bychom měli postupovat také se zeleninou, kterou je vhodné nejlépe dusit, popřípadě opékat na pánvi, ale bez použití tuku. Pokud ho už použijeme, tak velmi malé množství. Zakázán je však jakýkoliv škrob, solamyl, nebo třeba i sojová omáčka, která je jinak v asijské kuchyni také hojně využívaná. S ohledem na nutnost shodit co nejvíce kilogramů je třeba jíst pouze takto jednotvárně.
Tělu mohou chybět důležité látky
S dietou však vzhledem k její jednotvárnosti může souviset i to, že tělu budou chybět potřebné látky. Zatímco sacharidů, které jsou důležité pro práci svalů, dostane poměrně dostatek, mohou mu chybět bílkoviny. Jejich zdrojem je totiž právě maso nebo mléčné výrobky. Stejně tak mu může chybět ale i vláknina, kterou však lze získávat z listové zeleniny, nebo z tmavé rýže, která je zdravější alternativou běžné bílé. Stejně tak ale tělu chybí různé vitamíny a minerály, jelikož zelenina rozhodně nemá všechny, jako například ovoce.
Dietu provází i úbytek svalové hmoty
Jelikož se jedná o jednotvárnou a krátkodobou dietu, je třeba myslet i na to, že s ní může souviset také úbytek svalové hmoty. A to hlavně pro nedostatek bílkovin. V takovém případě tak nižší hmotnost znamená nejenom to, že jsme zhubli v našich tukových zásobách, ale také v našem svalstvu. Navíc se vzhledem ke stravě, kterou rýžová dieta striktně přikazuje, mohou nastat také různé problémy, jako je třeba bolest hlavy, nevolnost, popřípadě také ochablost našeho svalstva. Měly by se jí tedy vyhýbat rizikovější a méně zdravé skupiny lidí.