Rakovina hrtanu zdaleka není novým fenoménem. Koho postihuje a může se vyskytovat i u mladých lidí?

Rakovina hrtanu

O rakovině hrtanu se stále častěji hovoří jako o závažném onemocnění v souvislosti s kouřením, ale nejen s ním. Často je vnímána jako nemoc postihující starší lidi, ve skutečnosti se však může vyskytnout i u mladších. Které skupiny jsou nejvíce ohroženy, jak současný životní styl přispívá k riziku vzniku tohoto onemocnění a jaká je prevence?

Hrtan, jeho anatomie, umístění a funkce

Hrtan, o jehož existenci mnoho lidí ani neví, je důležitý orgán umístěný v krku. Tento orgán primárně umožňuje dýchání, ale zároveň také chrání dýchací cesty před vniknutím potravy a tekutin při jejich konzumaci.

Jeho úloha je také klíčová pro schopnost mluvit, zpívat nebo vyjadřovat emoce prostřednictvím různých zvuků. Anatomicky se hrtan skládá z několika chrupavek, které tvoří jeho strukturu a jsou propojeny pomocí svalů a vazů. Tyto chrupavky a svaly spolupracují, aby umožnily potřebný pohyb a pružnost uvnitř hrtanu.

Například epiglottis, malá příklopka v horní části hrtanu, se při polykání automaticky uzavírá, aby zabránila vniknutí potravy nebo tekutin do průdušnice nebo plic.

Funkce hrtanu je však komplexnější. Obsahuje totiž také hlasivky, které se napínají a uvolňují, aby vydávaly různé zvuky, které známe jako řeč. Od tichého dunění až po vysoké tóny při zpěvu – vše záleží na tom, jak dokážete tento malý, ale výkonný orgán ovládat. Ano, výkonný, tak by se dal popsat jedním slovem.

Díky hrtanu můžete mluvit, smát se, křičet při sportu nebo zpívat svou oblíbenou píseň. V různé intenzitě a po různě dlouhou dobu, přesně tak, jak chcete.

Zhoubné a nezhoubné nádory hrtanu a jejich nejčastější příčiny

Stejně jako jiné části těla i hrtan může být postižen různými zdravotními problémy. Jedním z nejzávažnějších jsou nádory, které mohou být jak zhoubné, tak nezhoubné. Ty zhoubné, tj. rakovina hrtanu, jsou závažné a mohou invazivně růst a šířit se do dalších částí těla.

Naopak nezhoubné nádory obvykle nerostou tak agresivně a nešíří se, ale mohou způsobovat problémy tím, že narušují funkci hrtanu, zejména dýchání a mluvení. Nejčastějšími příčinami vzniku zhoubných nádorů hrtanu je především dlouhodobé kouření tabáku, negativní vliv má ale i nadměrná konzumace alkoholu.

Tyto rizikové faktory jsou často spojeny s vyšším výskytem rakoviny hrtanu, protože látky obsažené v cigaretách a alkoholu poškozují buňky v hrtanu.

Další možnou příčinou jejího vzniku je expozice chemickým látkám a prachu, zejména v některých pracovních prostředích, například ve stavebnictví. V některých případech může být příčinou vzniku nádoru také virus HPV, který je v poslední době častý.

Tento faktor je velmi specifický, protože se nevztahuje na všechny skupiny obyvatel. Pokud se však objeví rakovina hrtanu v mladém věku, pak je to jedna z častějších příčin u mladší populace. To platí zejména v případě, že k nákaze virem HPV došlo orálním kontaktem, tj. že místem vstupu této infekce byla ústa a hrtan.

Nejčastější příčinou zhoubných nádorů v této části těla zůstává u většiny pacientů pochopitelně dlouhodobé působení toxických látek z cigaret.

Rakovina hrtanu, její rizikové faktory a příznaky

Ačkoli je rakovina hrtanu tradičně považována za onemocnění, které postihuje starší lidi, v současné době je stále častěji diagnostikována u mladších lidí. U starších lidí je větší riziko spojeno s dlouhodobým působením různých rizikových faktorů v průběhu života.

U mladších lidí může být vznik rakoviny způsoben genetickou predispozicí nebo infekcí. Nejčastějším virem, který může být její příčinou, je lidský papilomavirus.

Příznaky rakoviny hrtanu mohou mít různou intenzitu. Nejčastější je chrapot, který trvá déle a nemizí, a potíže s polykáním doprovázené bolestí. Může se také objevit úbytek hmotnosti, což je typický příznak, dále pak pocit cizího tělesa v krku, úporný kašel, změny v dýchání a neustálý pocit, že je třeba něco spolknout.

Včasná diagnóza a léčba mohou výrazně zlepšit prognózu a šance na úspěšné zvládnutí onemocnění, přestože tento typ rakoviny patří subjektivně k nejhorším. O to důležitější je věnovat pozornost všem zmíněným příznakům, včetně těch méně specifických.

Kromě již zmíněného úbytku hmotnosti je důležité sledovat také chuť k jídlu, konkrétně nechutenství, nebo nadměrnou únavu. V některých případech se mohou objevit i celkové zánětlivé příznaky, jako je malátnost nebo zvýšená teplota, ale to jsou méně typické signály. Pokud jsou však přítomny dlouhodobě, je třeba navštívit lékaře.

Diagnostika rakoviny a nejčastější průběh onemocnění a projevů

Právě vyšetřením u lékaře začíná složitý proces diagnostiky. Lékař nejprve začne standardním vyšetřením, včetně fyzikálního a optického vyšetření hrtanu. Současně se provádí anamnéza, při které se zjišťuje přítomnost všech příznaků.

Další testy mohou zahrnovat laryngoskopii, při níž se k vyšetření hrtanu používá tenký přístroj s kamerou. Toto vyšetření umožňuje lékaři zjistit jakékoliv abnormality nebo nádory. Při podezření na rakovinu se provede biopsie, která zahrnuje odběr vzorku tkáně k mikroskopickému vyšetření a podrobnému prozkoumání její struktury.

Pokud je rakovina potvrzena, následuje určení jejího stádia. K tomu se nejčastěji používají zobrazovací vyšetření, jako jsou především CT, MRI a PET. Ty pomohou určit rozsah rakoviny a to, zda se rozšířila do okolních tkání a vzdálených orgánů.

Léčba a průběh onemocnění závisí na tom, v jakém stádiu byla rakovina zjištěna. V časných stádiích může být léčba úspěšná, a proto byste měli jít na vyšetření.

V pokročilejších stádiích, kdy se rakovina více rozšířila, se prognóza zhoršuje. Kromě toho, že se nádory mohly rozšířit do okolí, má člověk s pokročilou rakovinou intenzivnější nebo častější bolesti, komplikace s polykáním a změny hlasových funkcí. Pokud se tyto příznaky již objevují, může být na úspěšnou léčbu příliš pozdě.

Na druhou stranu ignorovat tyto příznaky je již prakticky nemožné. Je však třeba říci, že pokud tak učiníte, riziko úmrtí udušením je vysoké.

Jaká je léčba rakoviny hrtanu, jaké jsou možnosti a prognóza

Při léčbě rakoviny hrtanu se zohledňuje několik faktorů, z nichž nejdůležitější jsou stádium onemocnění, umístění nádoru a celkový zdravotní stav pacienta.

Jednou z hlavních možností léčba této rakoviny je chirurgický zákrok. Používá se především v počátečních stádiích a cílem je odstranit nádor a případně všechny postižené tkáně a zachovat co nejvíce funkcí hrtanu. Pokud je to samozřejmě možné.

Další možností léčby je radioterapie. V tomto případě léčba zahrnuje ozáření nádoru vysokoenergetickými paprsky, které mají zničit rakovinné buňky. Tato metoda se často používá samostatně u menších nádorů nebo v kombinaci s chirurgickým zákrokem. Radioterapie se používá také ke zmírnění příznaků v pokročilém stádiu.

U nich je jako léčba indikována také chemoterapie. Ta se obvykle používá také v případě, že se rakovinné buňky rozšířily do jiných tkání nebo orgánů v těle.

Tento přístup zahrnuje podávání chemických léků, které kolují v těle a zabíjejí rakovinné buňky. Chemoterapie může být kombinována s radioterapií, aby se zvýšila její účinnost, ale pak je často doprovázena značnými vedlejšími účinky.

Prognóza pacientů s rakovinou hrtanu závisí na mnoha faktorech, především však na tom, jak rychle bylo onemocnění zachyceno a kam všude se stihlo rozšířit. Lepší dlouhodobé vyhlídky mají pacienti s rakovinou, která byla odhalena a léčena včas. Pokud se již rakovina rozšířila do pokročilých stádií, záleží do značné míry na stavu organismu.

Nejlepší prevence pro mladé i staré? Držte se tohoto

Prevence rakoviny hrtanu, bez ohledu na váš věk, spočívá především ve snaze vyhnout se příčinám, které ji způsobují, a v druhé řadě ve snížení dopadu možných negativních vlivů. I když to nikdy není stoprocentně možné, i menší kroky mají význam.

Jedním z nejdůležitějších opatření v prevenci rakoviny hrtanu je dodržování zdravého životního stylu. Ten zahrnuje vyváženou stravu bohatou na ovoce a zeleninu, která dodá tělu potřebné antioxidanty a další živiny podporující zdraví. Významnou roli hraje také dostatečná fyzická aktivita, která podporuje celkovou kondici.

Důležité je také vyhýbat se tabákovému kouři a nadměrné konzumaci alkoholu, které jsou známé jako hlavní rizikové faktory rakoviny hrtanu.

Dalším krokem v prevenci je ochrana před škodlivými chemickými látkami a znečištěným ovzduším. Lidé pracující v průmyslovém prostředí by měli používat ochranné pomůcky a zajistit si ochranu, aby se vyhnuli vdechování škodlivých látek.

Další součástí prevence je zabránění kontaktu s HPV virem, což platí zejména pro mladší nebo sexuálně aktivní osoby. Jako prevence proti vyššímu stádiu nebo pozdnímu odhalení pokročilé rakoviny hrtanu přichází v úvahu preventivní screening, pokud nemůžete vyloučit výše uvedené faktory. Čím dříve je rakovina odhalena, tím lépe.

Zdroj obrázku: decade3d / stock.adobe.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *