Mediko.cz

Protikvasinková dieta

Různé kvasinky jsou velkým zdravotním problémem mnoha žen. Objevují se především v oblasti pohlavních orgánů, a mohou způsobovat bolestivé, ale i nepříjemné příznaky. Stejně tak ale mohou různé kvasinky trápit populaci i z obecného hlediska, a to pokud se vyskytují například v ústech, ale i žaludku nebo v močovém ústrojí. To vše samozřejmě vede k našim zdravotním komplikacím, a tak je nezbytné proti daným kvasinkám bojovat. Důvody jejich vzniku jsou přitom prosté – mají v našem těle dokonalé podmínky pro své množení. A tak je logické, aby nastoupila právě protikvasinková dieta, která skladbou daných potravin umožní to, aby podmínky pro tyto organismy nebyly tak dobré a ony tak neměly možnost množení.

Co škodí nejvíce? Rozhodně cukr

Pokud se zajímáte o činnosti různých kvasinek a také o to, co je nejvíce podporuje v růstu a množení, potom to není nic jiného, než obyčejný cukr. A právě ten je tedy nutné ze stravy zcela vyloučit, a to především v jeho jednoduché formě. Ideální je samozřejmě eliminovat i složitější sacharidy, které však z celkového hlediska nejsou takovým problémem. Mimo cukru je poté nutné dbát na to, aby ze stravy byly vyloučeny také kvasnice. I ty samozřejmě napomáhají tomu, aby se kvasinky v našem těle množily, a to ať už jsou kdekoliv.

Základem je tedy vynechat jakékoliv sladké potraviny, a to od různých cukrovinek, po zákusky nebo sladká jídla jako taková. Stejně tak může být problémem i některé ovoce, jako je například hroznové víno nebo sladká jablka. Stejně tak i jejich případný mošt. Z hlediska zákazu kvasnic je také zakázaný běžný chléb, dále výrobky obsahující slad a samozřejmě i některé mléčné výrobky. To vše vede k tomu, že se v našem těle začne vytvářet prostředí, ze kterého samotné kvasinky nemají jak čerpat potřebné látky, a díky tomu bude protikvasinková dieta naplno fungovat.

Co by mělo být základem jídelníčku?

Jaké potraviny je třeba vyloučit, tedy již víme. Nyní je určitě třeba určitě říci, jaké bychom měli konzumovat, a to proto, abychom měli dostatek živin, dostatek energie a přitom stále pro kvasinky nevhodné prostředí. Základem by tedy měla být hlavně zelenina, a to ať už ve formě různých listových salátů, tak se hodí také fazole, rajčata nebo paprika. Nic nezkazíme ani brokolicí, nebo květákem.

Zaměříme-li se na ovoce, tak u něho jsme zmínili některé druhy, které bychom měli vynechat. Na druhou stranu jsou i takové, které nevadí. Je pouze třeba zaměřit se na to, které má menší množství cukru. Pomoci tak mohou nejenom citrusové plody, ale také hruška, nebo i ovoce bobulovité. Tělo samozřejmě potřebuje také bílkoviny, které je vhodné čerpat nejlépe z masa. Ideální variantou je buď libové hovězí či vepřové, ale ještě o něco více se hodí kuřecí nebo krůtí. A to hlavně pro minimální obsah tuku. Podobně prospěšná jsou také vejce, ideálně však pouze bílky.

Dbejte i na zdravou přípravu

Jakákoliv příprava by samozřejmě měla být v souladu se základem zdravého stravování, a tak se doporučuje vaření, dušení nebo pečení. Vhodným doplňkem jsou i některé typy koření, které mohou taktéž účinně bojovat proti kvasinkám, a tak by je měla protikvasinková dieta také obsahovat v dostatečném množství. Jedná se především o česnek, který je vhodné jíst i syrový. Dále je to oregano, ale také skořice.

Jak často dietu držet?

Odpověď na tuto otázku může být poměrně jednoduchá – do doby, než kvasinky vymizí. Přesto to tak jednoduché není, a to proto, že tělu chybí různé důležité látky, především potom sacharidy. A tak se člověk může cítit velmi unavený. V takovém případě je lepší je tělu přiměřeně dodávat, například z brambor, těstovin, nebo rýže.