Mediko.cz

Mléčná dieta

Diet založených na jednom pokrmu nebo jednom jediném typu stravy je poměrně velké množství. Často mají jedno společné, a to poměrně velký úbytek váhy, během krátkého období. A totéž může přinést i mléčná dieta. Jak už samozřejmě napovídá sám její název, základem je mléko, ale také případné mléčné výrobky. Tento dietní režim je poté nutný dodržovat po dobu celých 5 dní. Podle zkušeností těch, kteří tuto dietu vyzkoušeli, se za tuto dobu dá zhubnout 4 – 7 kilogramů. I to je ten důvod, proč lidé tento poměrně tvrdý, ale účinný dietní režim volí.

Proč mléko, a co vlastně obsahuje?

Jelikož základem této diety je právě mléko, určitě se budou hodit informace o tom, proč je zvolen právě tento produkt. Je to jednak pro poměrně bohatý obsah vitamínů, ale také pro obsah bílkovin, které jsou pro naše tělo nezbytné. Ty tak díky této dietě nemusíme už přijímat jinou firmou. Navíc mléko jako takové zlepšuje trávení, ale také obsahuje vápník nezbytný pro správnou tvorbu našich kostí. To je k pozitivním účinkům, a nyní se již můžeme podívat na konkrétní režim, který nás v případě této diety čeká.

Základem je pití čistého mléka

Pokud bychom si dietu rozfázovali na jednotlivé dny, tak začínáme postupnou konzumací, a to v období od 8 hodin ráno, do 8 hodin večer. První den bychom tak měli pravidelně pít zhruba 7 sklenic mléka. Druhý den dávku ještě zvýšíme, a to až na 8 sklenic. Takto pokračujeme i třetí den, kdy už pijeme celých 12 sklenic mléka. Jakmile nastane čtvrtý a pátý den, opět dávku zvýšíme, a to až na celých nejméně 20 sklenic mléka denně. Poslední dny se totiž doporučuje vypít jednu sklenici mléka každou půlhodinu.

Je možné konzumovat i jídlo?

Samozřejmě to během této diety možné je, ale rozhodně v rozumné míře. Pokud je něco obzvláště doporučováno, jsou to logicky mléčné výrobky. Ideálním příkladem je třeba nízkotučný tvaroh, nízkotučné sýry, nebo třeba i kefír nebo zakysaná smetana. Pokud vám přesto tyto potraviny nestačí a cítíte doslova nesnesitelný hlad, je třeba začít i s jinými potravinami.

Logicky je nejlepší volbou zelenina, která vás zasytí, a zároveň díky minimálnímu počtu kalorií nepřiberete ani deko. Volit je vhodné třeba listové saláty, zelí, nebo i rajčata a okurky. Též můžete několik druhů ovoce, jako jsou hrušky, meruňky nebo broskve. Zde pozor na ovoce kyselejší, jako jsou třeba citrusové plody. Ty tato dieta jasně zakazuje, jelikož by tak zhatily veškeré vaše úsilí.

Jídlo je třeba konzumovat v menších porcích

Je jasné, že pokud budete do vašeho jídelníčku přidávat jídlo, je třeba jíst menší porce a skutečně myslet na kalorickou hodnotu, hlavně potom obsah tuků. Navíc je třeba dané pokrmy do jídelníčku zasazovat skutečně postupně a pozvolna. Čím více však budete jíst, tím je lepší danou dietu o pár dní prodloužit. Konkrétně tedy její prostřední fázi, kdy se pije zhruba 8 – 12 sklenic mléka denně.

Vedlejší účinky nejsou výjimkou

Co je o této dietě určitě dobré vědět, to jsou vedlejší účinky, které se mohou dostavit. V tomto směru je největším problémem jednotvárnost stravy, které může přinášet postupné nechutenství, ale i nevolnost, či bolesti břicha. Dále je určitě dát pozor také na to, že můžete pociťovat celkovou ochablost, změny nálad nebo únavu. I na to má jednotvárná strava vliv. Logicky je proto tato dieta doporučována pouze krátkodobě, a pokud ji budete chtít využívat častěji, nemělo by to být v kratším intervalu, než jsou 2 měsíce. A to právě v rámci vašeho samotného zdraví.