Mediko.cz

Ketogenní dieta

Řada diet má jeden společný základ, a to takový, že často upřednostňuje jednu oblast potravin před jinou. V některých dietách jsou například eliminovány sacharidy, v jiných dietách je naopak doporučováno konzumovat stravu hlavně s větším množstvím bílkovin. Poměrně zajímavou variantou je rozhodně ketogenní dieta, která v tomto směru jde poměrně unikátní cestou, a to takovou, že doporučuje potraviny s větším množstvím tuků a bílkovin. Naopak co dieta omezuje, to jsou sacharidy.

Pro koho je dieta určená?

Pokud bychom se na tento dietní plán podívali blíže, potom nás rozhodně zaujme také tím, pro koho je určený. Na rozdíl od mnoha jiných diet je ketogenní dieta určená i dětem díky čemuž tak mohou bojovat proti své nadváze. Pokud je ale také v některých případech doporučována, tak je lidem, kteří trpí epilepsií a podobným nemocem. Základem diety je ale samozřejmě hlavní cíl, a to zhubnutí přebytečných kilogramů.

Jakl vlastně dieta funguje?

Už samotný název v sobě skrývá onen princip fungování, kdy se danou stravou zvyšuje množství takzvaných ketolátek, které v těle vzniknou. Ty jsou následně vylučovány močí. A právě tento koloběh je cílem tohoto stravovacího režimu, ve kterém hrají hlavní roli již zmíněné potraviny, které mají vysoké množství tuků a bílkovin. Pojďme se tedy podívat na to, které to vlastně mohou být.

Ideální jsou téměř jakékoliv mléčné výrobky

Pokud v dané dietě něco skutečně převládá, potom je to mléko a výrobky z něj. A zatímco v mnoha dietách je doporučováno nízkotučné, zde naopak vsaďte na ty tučnější varianty. Stejně tak i u všech dalších mléčných výrobků. Výhodou potravin z mléka je samozřejmě to, že kromě tuků dostane tělo i potřebné bílkoviny. Ty je ale možné čerpat také z kvalitního kuřecího nebo vepřového masa, popřípadě také z ryb, nebo vajec.

Z hlediska tuku jsou samozřejmě doporučovány hlavně jeho zdravější a přírodní varianty. Kromě tuků z mléčných výrobků není problém třeba ani kvalitní olivový, nebo kokosový olej. Stejně tak je doporučováno také kvalitní máslo, které může být i součástí postupů, kdy si daný pokrm připravujeme – třeba na pánvi.

Důležité je omezit množství přijatých sacharidů

Jak jsme již nastínili, pokud tělu něco neprospívá, potom to jsou zcela jistě sacharidy. V tomto ohledu je mnoho výrobků, které je obsahují. Může se jednat třeba i o oblíbené přílohy, jako jsou těstoviny, rýže, nebo brambory. Stejně tak jsou ale sacharidy obsažené třeba v pečivu, a to především v tom bílém. Samozřejmostí jsou poté všechna sladká jídla, dezerty nebo různé sušenky. Logicky je třeba ze stravy vyloučit také běžný cukr. Zkrátka čím méně sacharidů během této diety přijmeme, tím lépe.

Dietu lze držet i dlouhodobě

Zajímavostí této diety je to, že ačkoliv se může jevit jako poměrně přísná, lze ji držet bez jakýchkoliv problémů i dlouhodobě. Tělo by si totiž mělo navyknout na to, že pokud nedostává a nebude dostávat sacharidy, mělo by se naučit čerpat energii jiným způsobem. A právě to již začíná přímo souviset s daným hubnutím, jelikož když tělo nemůže brát energii ze sacharidů, začne ji brát z uložených tuků. A ty se tak logicky začnou mnohem rychleji spalovat, a tak bude docházet k požadovanému efektu – k úbytku váhy.

Pozor na případná negativa

S možností držet tuto dietu dlouhodobě je ale třeba upozornit i na několik negativ, které se jí mohou týkat. Především může dojít k řídnutí kostí, v počátku k žaludečním problémům, a v některých případech také k zácpě, nebo k problémům se slinivkou. V takovém případě je samozřejmě nutné s dietou ihned skončit – alespoň na dobu, než se tělo opět srovná.