Játra patří mezi jeden z orgánů, jehož funkčnost je pro naše tělo nesmírně důležitá. Přitom mnoho lidí svá játra stále častěji poškozuje, a to hlavně alkoholickými nápoji, ale také různými nezdravými jídly. To může vést k tomu, že jsou játra soustavně poškozována a tak se nestačí regenerovat. A jakmile to začne přinášet i různé další zdravotní komplikace, měla by nastoupit právě jaterní dieta, která svou skladbou jídel dokáže to, aby játra fungovala opět bez problémů. Dieta je také doporučována všem, kteří trpí různými jaterními chorobami i vlivem jiných důvodů, než které jsme v tomto směru uváděli.
Jaké potraviny jsou ty zakázané?
Je samozřejmě jasné, že stejně jako každá jiná dieta, i ta jaterní počítá hlavně s rozdělením potravin mezi ty dobré a špatné. Pokud bychom měli začít s těmi špatnými, potom je logické, že sem patří všechny ty, které obsahují tuk. Zapomenout je tedy třeba na tučná masa, výrobky ze sádla a tuků, nebo i takové, kde se při přípravě používá. Stejně tak je nutné zapomenout na cokoliv smaženého.
Další skupinou zakázaných potravin jsou ale i masa jako je husa, kachna nebo zvěřina. Stejně tak jsou zakázány všechny vnitřnosti, nekvalitní salámy, nebo pokrmy uzené. V případě potíží s játry je ale další zapovězenou skupinou ta, obsahující sladká jídla. A to od různých cukrovinek, přes čokolády, po běžná sladká jídla jako jsou palačinky, nebo třeba koblihy.
Důležité ale je věnovat se také mléčným výrobkům. U nich je totiž nezbytné sledovat obsah tuku. Pokud je vyšší, je třeba danou potravinu nekonzumovat. Ideálním příkladem jsou nejenom různé druhy sýrů, ale třeba také smetana, popřípadě i šlehačka. Zapomenout bychom měli i na některou zeleninu a ovoce. Příkladem je česnek, zelí, kapusta a okurky, popřípadě i maliny, jahody nebo hrušky. To vše našim játrům zaručeně neprospěje.
Jaké potraviny jsou naopak základem diety?
Které potraviny je nezbytné ze své stravy vyloučit, to už víme. Nyní je ale důležité také vědět to, jaké potraviny by v ní naopak měly převládat. Ideální bude začít opět ovocem a zeleninou. Mezi ty prospěšné druhy totiž třeba banány, jablka, meruňky, broskev nebo jakékoliv citrusové ovoce. Stejně tak bychom ale neměli zapomenout na brambory, nebo také mrkev.
Z hlediska masových pokrmů jsme taktéž uvedli několik zakázaných, a tak je třeba zmínit ty dovolené. Je to libové kuřecí nebo krůtí maso, dále sladkovodní nebo mořské ryby, ale také třeba vepřová kýta. Odtud můžeme přejít třeba k mléčným výrobkům. Dovolují se nízkotučné jogurty i samotné mléko, popřípadě také mléko acidofilní.
Důležitý je i pitný režim
Pro játra je ale důležité také dostatečně pít. V tomto ohledu je logické, že je třeba dbát na správný výběr i samotných nápojů. Kromě běžné kohoutkové vody jsou doporučovány i ty balené, ale pouze neperlivé. Skvělou volbou jsou poté i domácí a čistě přírodní džusy, nebo různé mošty. A pro ty, kteří milují alkohol, můžeme doporučit i nealkoholické pivo, které játrům skutečně neuškodí.
Velký vliv hraje také příprava jídel
Pokud se rozhodnete pro konzumaci v rámci této diety, dejte pozor také na to, jak jídlo připravujete. I pokud zvolíte surovinu, která je doporučená, rozhodně to neznamená, že ji lze připravit jakkoliv. V tomto směru jsou dvě nejdoporučovanější varianty, a těmi je jak dušení, tak i vaření. V případě potřeby je možné jídlo také péci, ideálně s podléváním vodou.
Pokud to ale přece jenom bude nezbytné, a budete muset použít tuk, doporučuje se nejlépe skutečně kvalitní máslo. Rozhodně to s jeho množství není dobré přehánět a je důležité dbát také na to, aby nebylo nijak výrazně přepálené.