Název této diety nám jasně ukazuje, jak dlouho je třeba i držet. Díky tomu by se dala zařadit do skupiny těch, které jsou na pomezí jak krátkodobých, tak i těch dlouhodobých. Samozřejmě stejně jako každá jiná, i dvoutýdenní dieta má svou jasně danou charakteristiku. V tomto případě je pro ni charakteristické především to, že velmi výrazně omezuje tuky a také sacharidy. To znamená jediné, a nutnost změnit naše stravovací návyky, přičemž do našeho jídelníčku vložíme ty potraviny, které jsou v tomto ohledu ty správné. Nejenom, že by ale měly mít minimum sacharidů a tuků, ale mělo by se jednat i o potraviny bohaté na bílkoviny. I ty jsou totiž při této dietě třeba.
Důležité je počítat množství přijatých kalorií
Co je u této diety také nezbytné, to jsou kalorie, které naše tělo přijme. Toto množství je jasně dáno, a jeho vrchní hranice je 1 000 kcal denně. Rozhodně bychom tedy při skladbě našeho jídla neměli tuto hranici překročit. Ideální je tedy zapojit hlavně dostatek zeleniny, která zasytí, a přitom je z hlediska kalorií minimálně zatěžující. Celý režim by měl poté počítat s rozdělením jídel do tří chodů, a to na snídani, oběd a večeři. V případě potřeby je možné během volných pauz zkonzumovat malou svačinku, ale výhradně tu zeleninovou. Takto je třeba držet dietu po celé dva týdny.
Co by v jídelníčku nemělo chybět?
Již jsme lehce nastínili to, že daná strava by měla být bohatá hlavně na bílkoviny. Jejich ideálním zdrojem je potom maso, především potom to bílé. Je tedy třeba, aby alespoň pětkrát v týdnu bylo součástí jednoho z jídel maso jak kuřecí, tak samozřejmě také případně i krůtí. Ideální je toto jídlo kombinovat třeba se zeleninovou přílohou, a to ve formě salátu. S tím souvisí i to, že by měl být jídelníček bohatý právě na zeleninu, ale samozřejmě i ovoce – u něho ale pozor na množství cukru a kalorií. Ne každé je totiž pro držení dvoutýdenní diety to správné.
Jsou i potraviny, které je třeba lehce omezit
Než se dostaneme ke konkrétním potravinám, které jsou skutečně zakázané, je třeba se zmínit také o těch, které bychom měli konzumovat pouze v omezeném množství. V tomto směru je to třeba pečivo, kdy bychom neměli přesáhnout dávku více než dvou krajíců denně. Podobně je tomu i v případě nízkotučných mléčných výrobků. Ty je nutné také výrazně omezit, podobně jako jiná masa, než ta drůbeží.
Co je zcela zakázáno?
Nyní už se můžeme konečně dostat k potravinám, které jsou v této dietě skutečně zakázané. Jsou to tedy hlavně takové, které jsou bohaté na škroby a sacharidy. Obecně se jedná o nejznámější přílohy, jako brambory, těstoviny nebo i rýži. Stejně tak je třeba vynechat všechny tučnější mléčné výrobky, od mléka, přes smetanu, po sýry. Co pravděpodobně není třeba ani zmiňovat, to je informace, že dvoutýdenní dieta zakazuje jakákoliv sladká jídla, sušenky, ale i slané smažené pochutiny jako jsou různé chipsy a jiné křupky. Stejně tak je zakázána příprava formou smažení či fritování, jelikož tento technologické postup je negativní z hlediska množství tuků.
Dieta je z počátku náročná
Pokud se do diety pustíme, je třeba počítat s tím, že je poměrně náročná, a to hlavně během prvních dní. A to nejenom proto, že musíme ze dne na den změnit stravovací návyky, ale také proto, že obsahuje menší množství sacharidů. To totiž může přinášet celkovou únavu, vysílenost a v některých případech může dojít i ke kolapsům. Obecně ale můžeme cítit i ochablé svalstvo. Pozitivem ale je, že daný dietní program je poměrně účinný. Důležité je ale dodržet to, že po jeho skončení je třeba na běžný režim najíždět postupně, a to pro uchování dané váhy, na kterou jste se dostali.