Mediko.cz

Duhová dieta

Název této diety je poměrně zajímavý, a v některých ohledech nic neříkající. Pokud se ale na tuto dietu podíváme o něco blíže, rázem můžeme zjistit, co vlastně obsahuje a proč je právě název duhová dieta používaný. Nebudeme vás napínat a ihned sdělíme, že se jedná o dietu, která je založena především na ovoci a zelenině, a to v co možná nejpestřejší škále. A jelikož existují skutečně různobarevné varianty tohoto zdravého jídla, vznikl právě tento název.

Proč zrovna ovoce a zelenina?

Důvod volby je jasný, a to takový, že právě ovoce a zelenina jsou z hlediska obsahu vitamínů a minerálů skutečně nejlepším možným zdrojem. Základem jsou tedy hlavně vitamíny, ale ty rozhodně nejsou to jediné, co můžeme do našeho těla dostat. Mnoho druhů je totiž bohatých také na antioxidanty, které pomohou zbavit tělo také všech nežádoucích látek, toxinů nebo volných radikálů. To vše samozřejmě vede k jedinému, a to vyčištění a lepšímu fungování našeho těla. A onen pozitivní efekt, který duhová dieta má, spočívá také v tom, že díky tomuto režimu dokážeme zhubnout, či zlepšíme celkovou obranyschopnost organismu a kvalitu naší kůže, vlasů, nehtů atd.

Pestrost by měla být naprostým základem

Abychom ale do našeho těla dostali skutečně tu nejpestřejší skladbu pozitivních látek, je ideální kombinovat jak různé ovocné, tak samozřejmě také různé zeleninové typy. Každý druh totiž může obsahovat zcela jiné látky a tak je důležité, aby tělo tak mělo skutečně všechny, které má mít. Ty je navíc důležité dodávat tělu postupně. S tím tedy souvisí i náš stravovací režim. V tomto směru bychom si měli jídlo rozdělit do několika porcí, a to ideálně do 4 na dopoledne a do 4 – 5 porcí na odpoledne. Jedině tak nebudeme mít během dne hlad a zároveň budeme mít dostatek vitamínů a živin.

Je třeba myslet i na ostatní stravu

Ačkoliv právě ovoce a zelenina by měly být základními stavebními prvky této diety, je třeba myslet také na to, že tělo potřebuje i jiné látky. Potřebuje například bílkoviny, které je ideální čerpat z drůbežího masa. Stejně tak se neobejde ale ani bez sacharidů, kdy jsou ideálním zdrojem například přílohy, jako brambory, těstoviny a rýže. Stejně tak jsou nutné různé zdravé oleje, získávané z ořechů nebo ryb. Důležité poté je najít správnou kombinaci všech jídel. Ideální je tedy začít den třeba celozrnným pečivem, poobědvat rybu či maso se zeleninovým salátem, a podobná může být třeba také večeře.

Zapomínat by se nemělo ani na pohyb

Jak jsme již zmínili, daná dieta má za cíl nejenom zlepšit stravovací návyky a vyčistit naše tělo, ale má za cíl také snížit naši váhu. Vzhledem k popsanému režimu půjde vše velmi pozvolna, a tak počítejte s úbytkem okolo jednoho kilogramu týdně. Dopomoci tomu ale lze sportovní aktivitou, která je dokonce doporučována.

Stejně jako je tomu u jiných diet, i zde vsaďte na tu aerobní. Mezi tu patří třeba běh, jízda na kole, rychlá chůze nebo samotný aerobik. A stejně jako budete dodržovat pravidelnost ve stravování, je třeba dodržovat i pravidelnost ve cvičení, a tak sportujte alespoň každý druhý den.

Nežádoucí účinky jsou minimální

Mnohé diety často mohou doprovázet nežádoucí účinky, což v tomto případě, pokud budete dodržovat zmíněné zásady, není takovým problémem. Pokud se náhodou dostaví například ochablost a vyčerpanost, zvyšte dávky potravin se sacharidy. V případech hladu je poté možné přidat další jídlo, ideálně složené ze zeleniny, které tak zaplní žaludek. Nic jiného by se z hlediska negativních účinků ale objevit nemělo.