Mediko.cz

Dietní špenátová polévka s kopřivou

Že nemohou kopřivy patřit do naší kuchyně? Omyl. Ostatně využití mají například o velikonocích, kdy jsou doslova povinnou součástí nádivky. Není to ale jediná možnost, jak je vlastně můžeme použít. Dokonale se hodí také do skvělé a chutné špenátové polévky. Pojďme se tedy podívat na to, jak ji připravit.

Důležitá by měla být hlavně čerstvost

Pokud se rozhodneme, že to bude právě dietní špenátová polévka s kopřivou, kterou uvaříme, je rozhodně třeba dbát na to, aby ingredience byly co možná nejčerstvější. A tak zatímco kopřivy natrháme v našem okolí, špenát můžeme koupit buď čerstvý, nebo mražený. Obě možnosti mají své pro a proti, a tak záleží hlavně na konkrétní kvalitě daného výrobce a dodavatele. Co by ale mělo platit pro vás, to je nutnost koupit listový, a nikoliv pouze hotový protlak.

Kopřivy necháme na pár minut spařit

Výhodou špenátu oproti kopřivám je to, že je po proprání ihned připraven k použití. Kopřivy je ale třeba nechat pár minut spařit, aby se z nich odstranily ony štiplavé látky. Následně už si stačí vzít cibuli, kterou nakrájíme na jemno a na troše olivového oleje necháme lehce zpěnit. Následně vše zalijeme domácím zeleninovým vývarem a přivedeme k varu. Jakmile se základ polévky začne vařit, přidáme jak špenát, tak i spařené kopřivy.

Vaříme pár desítek minut

Výhodou dané přípravy je zcela určitě to, že není třeba mít strach z dlouhého vaření. Stačí pár desítek minut a polévka je téměř hotová. Nyní stačí vzít do ruky mixér a důkladně celou směs rozmixovat. Co bývá také základem dané polévky, to je rozšlehané vejce. Zelené barvě dodá nejenom zajímavější vzhled, ale zároveň pomůže polévku lehce zahustit. Jakmile je i tento krok hotový, stačí dochutit solí a pepřem a můžeme podávat. Ideálně s čerstvě nakrájenou celozrnnou bagetou. Díky tomu získá naše tělo porci vlákniny, a ze samotné polévky především dávku vitamínů a železa.