Mediko.cz

Dieta na srdce

Potíže se srdcem mají mnoho příčin. Nejčastěji postihují starší generace, poté skupiny obézních lidí, a samozřejmě i ty, kteří mají určitou srdeční poruchu. O tom, jak bude naše srdce zdravé a jak bude fungovat, ale často rozhodujeme my sami, a to především stravou, kterou konzumujeme. Pokud je pro naše srdce něco, co je skutečně to nejhorší, potom to jsou jistě tuky, konkrétně tedy ty nasycené. Právě těm bychom se v případě potíží se srdcem, ale i v případě prevence měli vyhýbat. Díky tomu totiž dojde ke snížení cholesterolu v naší krvi, a samozřejmě dojde i ke snížení rizika různých cévních problémů.

Co by měla dieta obsahovat? Hlavně dostatek vlákniny

Pokud bychom se podívali, co by měla dieta na srdce obsahovat, potom je to rozhodně vláknina. Tu dnes nabídne třeba celá řada různých ovocných druhů, a to hlavně ve svých slupkách. Dokonalým zdrojem vlákniny jsou ale i celozrnné potraviny. A to jak pečivo, tak třeba i těstoviny. Obojí je navíc pro naše tělo a pro naše srdce prospěšné i jinak, jelikož obojí obsahuje sacharidy. Ty jsou nezbytné pro správnou funkci a dobrou činnost svalů. A jelikož i srdce je sval, je třeba jim tuto látku dodávat. Jinak může být, stejně jako naše svaly ochablé a ne tak funkční, jak se očekává.

Důležitá je celkově pestrá strava

Nejsou to ale pouze potraviny bohaté na vlákninu a sacharidy, jelikož tělo by mělo být takzvaně dostatek všeho. Základem jsou i bílkoviny, ideálně získávané z masa. A to z drůbežího a vepřového, ale jejich dostatek má také zvěřina. Samozřejmě ve všech případech pozor na co nejmenší tučnost masa. Bílkoviny ale obsahuje také kvalitní šunka. Zde zase pozor na množství soli a sodíku, kterému bychom se měli vyhýbat.

Naprostým základem jsou samozřejmě vitamíny a minerály. V tomto směru asi není lepším zdrojem, než je čerstvé ovoce a také čerstvá zelenina. Obojí by mělo být součástí našich jídelníčků, a je jasné, že i dieta na srdce se bez těchto potravin neobejde. Zapomínat bychom ale neměli ale ani na ty zdravé tuky, které se poté nacházejí třeba v různých semenech, v ořechách, nebo mořských rybách.

Neomezujte jenom jídlo, ale také nezdravou přípravu

Obecně se tedy dá říci, že samotný jídelníček při této dietě není tak náročný. Ve své podstatě si můžete dopřávat vše, co jste byli zvyklí. Pouze v mírně jiných úpravách. Pečený bůček nahraďte pečenou kýtou, steak a například hranolky raději zeleninovým salátem, a místo nekvalitních uzenin vsaďte na kvalitní šunku. Výsledkem toho bude, že začnete nejenom konzumovat, ale i vařit podle zásad zdravé výživy. Místo smažení a fritování by mělo přijít na řadu dušení, pečení nebo třeba vaření – ať už ve vodě, nebo v páře. Nezdravé přílohy nahradíte těmi zdravějšími, a skvělé jídlo je na světě.

Zapomeňte na vše nezdravé

Jídlo jsme tedy již zmapovali. Co je ale také důležité, to je celkový denní režim. Pokud jste vášnivými kuřáky, je nezbytné s touto neřestí co nejrychleji skoncovat. Stejně tak, pokud jste milovníky alkoholu, a to například piva, které je pro srdce to nejhorší. Co je však zajímavé, to je informace, že kvalitní červené víno mu může prospívat. Zde je třeba mít na paměti, že byste neměli překračovat 0,5 – 1 decilitr denně. Tedy jednu lahev nikoliv za večer, ale za celý týden.

Sport posílí tělo, i srdce

Další důležitou aktivitou je také ta sportovní. I u té je lékařskými studiemi dokázáno, že může pomoci. Především zrychluje metabolismus, spaluje tuky a celkově tak má vliv na lepší prostupnost cév a sílu srdce. S danou aktivitou to ale nemusíte hned od začátku přehánět. Pokud jste starší či obézní, doporučuje dieta na srdce začít skutečně postupně, jinak můžete napáchat více škody, než užitku. Zkuste třeba nejprve kratší procházku, a teprve po pár dnech zvyšujte tempo, ale i vzdálenosti.