Žaludeční vředy jsou problémem, který rozhodně není radno podceňovat. Primárně je toto onemocnění velmi bolestivé. V některých případech může při léčbě pomoci dieta při vředu žaludku a dvanáctníku, v pokročilých stádiích už nezbývá nic jiného, než chirurgický zákrok. Samozřejmě ten je skutečně až tou poslední možností, a tak pokud mu chcete předejít, je nutní začít s dietou, která vám v léčbě těchto problémů pomůže. V současném světě rozhodně nejsou žaludeční vředy ničím ojedinělým. Postihují totiž stále více lidí, a to vlivem toho, že většina z nich žije v neustálém stresu a konzumuje nekvalitní potraviny doslova „za běhu“.
Důležité je nedráždit konkrétní vřed
Jak už vyplývá z názvu samotné nemoci, problémem je to, že se nám jak v našem žaludku, tak i v našem dvanácterníku objevují vředy. Ty samozřejmě nechceme žádným způsobem dráždit, a to jak složením konkrétního jídla, tak jeho stavem. Základem by tedy mělo být hlavně velmi měkké jídlo, které bychom měli navíc velmi důkladně rozkousat a rozmělnit v ústech. Zároveň by dané porce jídla neměly být nijak velké, jelikož tak se nebude zbytečně rozpínat stěna žaludku. Doporučuje se jíst pravidelně po celý den, ale v menších porcích.
Jakými potravina mi je třeba nahradit náš stávající jídelníček?
Pokud tedy půjdeme cestou diety, je rozhodně třeba vědět, jaké potraviny by měly být ty hlavní, které můžeme bez obav konzumovat. Každá dieta při vředu žaludku a dvanáctníku by měla být postavena především na mléčných výrobcích. Základem je tak nejenom mléko, ale třeba i měkký tvaroh, nebo i různé jogurty a další mléčné výrobky. Kromě nich jsou základem také vajíčka, nebo i maso. Zde je nutné dbát na jeho minimální množství tuku. Tomu vyhovují třeba kuřecí nebo krůtí prsa, popřípadě libová vepřová kýta.
Nezapomínejte na škroby a vitamíny
Důležité jsou ale i potraviny, které dodají našemu tělu potřebný škrob. V tomto směru jasně vynikají brambory a samozřejmě také pečivo. U něho rozhodně platí, že by mělo být co nejvíce měkké, jelikož jedině tak nebude nijak dráždit daný vřed. Další nezbytností jsou poté potraviny s bohatým množstvím vitamínu C, který dokáže pomoci hojení. Opět ale platí, že než celé ovoce, je lepší vsadit na jeho šťávy, popřípadě pasírované varianty. Nejlépe našemu tělu prospějeme, pokud vsadíme na meruňky, jablka, broskve, pomeranč, mrkev nebo hrozny.
Jsou i potraviny, které jsou zakázané
Co tedy konzumovat již víme, a nyní bychom se měli zaměřit také na to, co raději nekonzumovat. V tomto ohledu je jasné, že naprostý zákaz mají všechny alkoholické nápoje. Ty totiž mohou být na vředy rozhodně to nejhorší, co jim můžeme dopřát. Mimo nich ale dieta zakazuje třeba i kávu, nebo kořeněná jídla. I ta mohou výrazně dráždit. Stejně tak není dobré konzumovat potraviny tučné a smažené, s vysokým obsahem tuku. Pokud už tuk, tak nejlépe menší množství másla. Co je ale taktéž zakázané, to je jakékoliv pečivo vyrobené z kynutého těsta, které taktéž eliminaci případných problémů nijak nenapomůže – právě naopak.
Důležité je ale zaměřit se na to, aby veškerá potrava, kterou přijímáme, nebyla příliš horká. Totéž ale platí také o nápojích. Špatný je ale i opačný přístup, kdy by byl daný nápoj zase moc studený. Ideální je tedy pokojová teplota. Na závěr už stačí zmínit pouze poslední skupinu potravin, které jsou zakázány. Jsou to různá šlachovitá masa, různé chrupavky další části kostí. Ty se do jídla mohou často dostat například mletím. Obecně tak raději nekonzumujeme ani mleté maso, a to i pro svůj často vysoký obsah tuku.