Mediko.cz

Dieta při osteoporóze

Osteoporóza je poměrně častá nemoc, která se objevuje hlavně u starších lidí. Její příznaky jsou poměrně jasné, a to je hlavně řídnutí kostí. Nutno také dodat, že touto nemocí trpí častěji ženy než muži, a to hlavně z důvodu nižšího vstřebávání různých hormonů. Osteoporóza je tak problémem, který zvyšuje také riziko případného zlomení kostí. Samozřejmě i proti této nemoci se dá bojovat. Jednou z nejlepších přírodních cest je rozhodně dieta při osteoporóze, díky které můžeme do našeho těla dostat potřebné látky a vitamíný, které dokážou zmírnit tento problém. Samozřejmě dietu je ideální kombinovat i s léky, které nám předepsal náš lékař.

Důležitá je změna celého denního režimu

Ačkoliv mluvíme o dané změně hlavně jako o dietě, v principu se měníme celkově, a tak si musíme zvyknout nejenom na zcela jiné potraviny, ale často i na nový denní režim, který obsahuje i dostatek pohybu. Právě takto dieta při osteoporóze a dalo by se říci, že je životním stylem, který nám však umí pomoci v případě této nemoci. A ačkoliv pro někoho to může vypadat hrozivě, rozhodně to tak není, jelikož jakmile si novému režimu navyknete, poměrně rychle se s ním sžijete. Dané potraviny totiž nejsou nijak zvláštní ani nedostupné. Pouze je třeba vědět, co vlastněn jíst.

Co by mělo být základem diety?

Jsou produkty, které bychom měli konzumovat více než ostatní. Jednou z nich je určitě ovoce a zelenina. Z hlediska zeleniny je nejlepší dostávat do našeho těla pravidelné dávky kapusty, brokolice špenátu a zelí. Z hlediska ovoce jsou to potom třešně, ostružiny a maliny. Stejně tak prospívá také exotické ovoce v podobě fíků.

Dalšímu potravinami, které dieta při osteoporóze doslova vyžaduje, jsou různé ořechy a semena. Ideální jsou dýňová semena, vlašské a lískové ořechy, nebo také velmi účinné mandle. Podobně ale působí také pro mnohé zapomínaný mák. Dále už je třeba opatřit si potraviny s dostatkem vápníku, mezi které patří třeba i mořské řasy.

Důležitý je neustálý přísun konkrétních živin

Kombinace těchto potravin by měla být naprostým základem diety. Měly by tak být součástí běžného denního stravovacího dne. Během něho totiž potřebujeme do těla dostat co nejvíce potřebných látek. Zmíněný vápník jsme již jmenovali, a mimo něj by to měl být také hořčík, fosfor a kyselina listová. Stejně tak by ale neměli chybět vitamíny. Základem je poté C a D, ale stejně tak prospěšný je i K, nebo B12. Všechny tyto jmenované vitamíny a prvky jsou nutné proto, aby naše tělo mělo dostatek stavebních látek pro kosti. Ty díky nim přestanou tolik řídnout, a tím se zmírní příznaky dané nemoci – ať už z hlediska případných bolestí, tak z hlediska lámavosti.

Co naopak nekonzumovat?

Souhrn správných potravin již máme, a nyní je třeba zmínit takové, kterým je třeba se vyhnout. Obecně se jedná o potraviny, které se neslučují se zdravým životním stylem. Kromě kofeinu, alkoholu nebo velkého množství cukru to ale jsou i živočišné bílkoviny, slané potraviny, nebo ty s vysokým podílem tuků a oleje.

Pohyb může být i lehčího rázu

Při popisu samotné diety jsme zmínili také to, že její nezbytnou součástí je také pohyb. Jelikož daná nemoc postihuje hlavně starší lidi, je samozřejmě jasné, že by se to s pohybem nemělo přehánět. Ideální jsou pohybová cvičení, při kterých dojde k posílení a protažení celé kostry. Určitě by se ale nemělo zapomínat ani na aerobní cvičení, a to zvláště při potížích s nadváhou, kdy je třeba zhubnout. Nastolená dieta ale v tomto směru dokáže pomoci.