Čím se vyznačuje hypertenze? Jedná se o problém, který je velmi často označován jako jedna z civilizačních chorob. V principu se jedná o problém s naším tlakem, a to konkrétně s tím, že je příliš vysoký. V souvislosti s tím je tedy nezbytné nejenom užívání konkrétních léků, ale je samozřejmě nezbytné najet na zcela nový denní režim. A nyní si přiblížíme, jak může taková dieta při hypertenzi vlastně vypadat a s čím nám dnes může pomoci. Kromě toho, že daný tlak dokáže snížit, dokáže také snížit naši tělesnou váhu. I ta je totiž jeden z důvodů těchto problémů.
Důležitý je sodík v naší stravě
Pokud se zaměříme konkrétně na naši stravu, potom bychom měli mít na paměti, že důležitou látkou která ovlivňuje náš krevní tlak, je sodík. Čím více ho v naší stravě máme, tím vyšší může být náš tlak. Je proto nutné vybírat takové potraviny, které ho mají co možná nejméně. To ale rozhodně není to jediné, co je třeba dodržovat. Samotná dieta při hypertenzi totiž doporučuje také množství přijatých kalorií. Abychom byli konkrétní, energetické úrovně se mohou lišit, ale pohybují se ve škále od 1 600 do 3 100 kcal. V tomto směru záleží na našem denním režimu, na našich potížích ale i konkrétních zdravotních aspektech.
Zapomeňte na všechna nezdravá jídla
Není to ale pouze sodík, který našemu tlaku nemusí prospívat. Je logické, že vysoký tlak mohou mít za následek také naše ucpané tepny. Ty samozřejmě ucpává hlavně tuk, a tak je třeba dbát na to, abychom ho z našeho jídelníčku vyřadili. Nejlepší je tedy zapomenout na tučná, ale i různá smažená jídla. S tím souvisí také jejich příprava. Je nutné eliminovat přípravy na nekvalitním oleji, a raději se zaměřit na zdravější vaření, dušení nebo i pečení. I to může mít na celkový pozitivní zdravotní stav velký dopad.
Podívejte se, na jaká jídla je třeba nezapomenout
Dieta při hypertenzi logicky souvisí se zdravou stravou. Naprosto klíčovými potravinami jsou tedy jak ovoce, tak zelenina. Obsahují pro tělo prospěšné látky a minerály, ale stejně tak jsou velkým zdrojem antioxidantů, které mohou pomoci s celkovým vyčištěním. Kromě vitamínů ale budeme potřebovat třeba i zdravé ruky, získávané z ořechů, nebo také ryb.
Důležitým prvkem je také bílkovina. Ty můžeme do našeho těla dostat konzumací mléčných výrobků. Zde ale dejte pozor na množství tuku, jelikož ten pro naše zdraví rozhodně není dobrý. Stejně tak lze ale bílkoviny čerpat z drůbežího masa.
Jezte pravidelně
Není to ale jenom skladba jídla, ale i jeho konzumace. Doporučuje se rozdělit si celou pestrou stravu na minimálně pět porcí denně. Tedy dbát na hlavní jídla v podobě snídaně, obědu a večeře, které se doplní dopolední a odpolední svačinou. To vše vede k tomu, že tělo bude mít dostatek živin po celý den, nebude trpět hladem a vy se nebudete cítit nijak ochable a vysíleně – a to jak po fyzické, tak samozřejmě také po psychické stránce.
Co raději vynechat?
Již jsme si lehce nastínili, že z jídelníčku bude nejlepší vynechat takzvaná nezdravá jídla. Stejně tak je ale dobré zcela eliminovat jídla výrazně sladká – od sušenek po moučníky, a samozřejmě přes sladké pokrmy jako takové. Stejně tak se ale nedoporučují červená masa, nebo zvěřina.
Pohybem rozhodně nic nezkazíte
Ačkoliv mluvíme hlavně o jídle, není to jediné, co nám může pomoci. Velmi často totiž lékaři kromě diety a snahy o redukci hmotnosti doporučují také aktivní pohyb. Ostatně právě ten jde se zdravým životním stylem jasně dohromady. Zde není třeba přemýšlet nad složitými aktivitami, jelikož každodenní svižnější procházka v délce třiceti minut udělá pro naše tělo dostatek pozitivního.