Mediko.cz

Dieta při cukrovce (diabetes mellitus)

Pokud mluvíme o nemoci s názvem diabetes mellitus, nemáme na mysli nic jiného, než běžnou cukrovku. Ta je ale poměrně složitou nemocí, která nepostihuje jenom starší nebo obézní osoby, ale stále častěji jí trpí i mladší generace. To je dáno mimo jiné také tím, že případné riziko této nemoci je i dědičné. Samozřejmě daná nemoc má několik forem, a to od těch nejmírnějších, po ty nejsložitější. Pokud i vy máte zvýšený cukr, měla by být dieta při cukrovce doslova nezbytnou cestou k tomu, jak daný problém řešit. Podívejme se tedy na jednotlivé možnosti toho, co byste v případě této nemoci, a to ať už trpíte prvním nebo druhým typem, měli konzumovat.

Základem je co nejpestřejší strava s dostatkem energetické hodnoty

Pokud je při cukrovce něco skutečně zakázáno, potom je to příliš nízký energetický příjem. V důsledku toho se totiž mohou objevovat negativní příznaky, které jsou s ním spojeny. Samozřejmě pokud trpíte nadváhou, není problém množství potravin snížit, ale rozhodně zde nejsou na místě žádné drastické diety založené na hladovění. Naopak základem by měl být co možná nejpestřejší jídelníček, který bude zahrnovat všechna jídla, a to od pečiva, přes ovoce a zeleninu, po maso. Samozřejmostí jsou i luštěniny, mléčné výrobky, ryby nebo různé ořechy. Zkrátka a jednoduše, dieta při cukrovce by měla čerpat hlavně ze zdravých jídelníčků, které korespondují se zdravým životním stylem mnoha lidí.

Potraviny je třeba jíst po celý den

Co je při dietě také důležité, to je pravidelnost. Stejně jako u různých dietních jídelníčků zaměřených na redukci váhy, i zde je třeba rozdělit množství potravin do několika denních dávek. To je nezbytné z toho důvodu, aby případná hladina cukru nijak výrazně neklesala a nestoupala. Stejně tak je to důležité i proto, aby mělo tělo po celou dobu dostatečné množství pro něho potřebných živin.

V tomto směru je tak důležitá nejenom pestrost z hlediska celkové stravy, ale i pestrost jednotlivých porcí. Je tedy doporučováno, že základem každého jídla by měla být potravina, která dodá tělu sacharidy, a dále potravina, která mu dodá také bílkoviny. To vše je poté doplněno také o ovoce nebo zeleninu.

Z hlediska sacharidových potravin můžeme zmínit třeba pečivo, rýži, brambory nebo také těstoviny. Na straně těch bílkovinných jsou poté mléčné výrobky, vaječné bílky nebo třeba bílé maso. Samozřejmě konkrétních možností jsou poté stovky.

Pozor na potraviny, které jsou velmi nebezpečné

Základ jídelníčku tedy máme. Nyní je rozhodně třeba vědět i to, jaké potraviny by v něm být v žádném případě neměli. Samozřejmostí je především alkohol, jelikož ten je skutečnou kalorickou a cukrovou bombou, která obsahuje hlavně velké množství jednoduchých cukrů. A právě ty jsou obecně zakázány také. A tak by ve stravě neměly být žádné sušenky, bonbóny nebo třeba různé zákusky. A pokud ano, měly by být v DIA úpravě, tedy takové, kdy je místo běžného cukru použito sladidlo.

Stejně tak jsou ale zapovězena také tučná jídla. Je třeba tedy zapomenout na různé uzeniny, chipsy, smažené hranolky, ale třeba i tučné sýry nebo jogurty. Samozřejmostí je ale i slanina a další podobné pokrmy. Stejně tak může ale škodit také konkrétní ovoce, a to banán, jahody, hrušky nebo ananas. Ačkoliv je pestréovoce během této diety doporučováno, rozhodně ne tyto varianty, které jsou pro náš organismus až moc sladké.

Dietu je třeba brát jako životní styl

Ačkoliv stále mluvíme pouze o dietě, je třeba si tento denní režim představit jako zcela nový životní a stravovací styl. Potraviny, které jíme, spadají hlavně do segmentu těch zdravých, což by mělo být základem jídelníčku i těch, kteří cukrovkou netrpí. Celkově totiž tato strava může vést i k lepšímu fungování našeho těla, nebo k pozvolné a přirozené redukci váhy.

Na co bychom ale při cukrovce neměli zapomínat, to je pohyb. Není nutné sice trávit dlouhé hodiny v posilovnách, ale rychlejší procházka, poklus, plavání či jízda na kole jsou aktivitami, které bychom měli provádět minimálně třikrát do týdne.