Mediko.cz

Dieta při chronické pankreatitidě

Pokud jste o pankreatitidě ještě neslyšeli, potom je rozhodně na místě zmínit, o jaké onemocnění se vlastně jedná. Jedná se o problém se slinivkou, během kterého dochází k výraznému poškození buněk pankreatu. Dané problémy mohou mít celou řadu příčin a právě dieta při chronické pankreatitidě je dokáže poměrně účinným způsobem řešit. Pokud bychom se zaměřili na to, co může problémy způsobovat, tak to může být dědičnost, potíže s metabolismem, ale třeba také alkoholismus. K tomu už stačí přidat pouze nekvalitní, tučnou a většinou smaženou stravu a základ nemoci je na světě. Naštěstí stačí najet na dietní režim, a zapracovat tak na jejím léčení.

Důležité je vyloučit konzumaci všech nebezpečných potravin

S danou dietou je samozřejmě ideální začít co nejdříve, jelikož jedině tak může přinést co nejlepší výsledky. V tomto ohledu je třeba zmínit, co dieta při chronické pankreatitidě neobsahuje, a tedy jaké jsou zakázané potraviny. S čím byste tedy při držení této diety neměli přijít vůbec do styku, to je rozhodně tučné jídlo. Příkladem může být třeba maso, a tak zapomeňte na pokrmy z bůčku, pečenou husu či kachnu, slaninu nebo také různé uzeniny. V tom všem se totiž nachází skutečně enormní množství tuku, který by mohl mít pro naši slinivku skutečně katastrofální následky.

Stejně tak je ale v souvislosti s tukem nutné vynechat třeba i majonézu, ale i různé druhy ořechů – především potom ty lískové nebo vlašské. Stejně tak nejsou prospěšné ani všechny typy luštěnin, popřípadě zelenina, jako například brokolice. Obojí má totiž na naše zažívání poměrně neblahý vliv v tom, že pokrmy z nich způsobují nadměrnou plynatost. Dalšími zakázanými potravinami jsou poté i veškeré druhy kynutého pečiva, různých moučníků nebo třeba i sušenek. Samozřejmostí je ale i eliminovat nezdravé sladké nápoje, kofein a samozřejmě také alkohol. Ten je totiž v případě problémů se slinivkou to nejhorší – ostatně sám může komplikace i způsobit.

Jaké potraviny je nezbytné do jídelníčku zařadit?

Čemu bychom se měli vyhnout, jsme již zmínili. Nyní je třeba říci naopak to, které potraviny by měly být skutečným základem daného denního a stravovacího režimu. A to samozřejmě proto, aby byla dieta při chronické pankreatitidě co nejvíce účinná. V daném ohledu je tím nejdůležitějším především ovoce. I zde je ale nutné klást důraz na jeho celkovou úpravu. Je samozřejmostí, že by se mělo jít syrové, ale stejně tak je vhodné oloupat z něho slupky – například u jablka, broskví nebo meruněk. Stejně tak jsou ale prospěšné třeba i čerstvé banány. Zapomínat bychom však neměli ani na citrusové plody. U nich je nejlepší variantou konzumace formou nápojů, kdy z nich vymačkáme šťávu, kterou zředíme vodou.

Naše strava by ale měla být také bohatá na dostatek bílkovin. Ty získáváme hlavně z nízkotučných mléčných výrobků, které by sami o sobě měly být základem stravy. Zapomínat ale nesmíme ani na vaječné bílky, které jsou taktéž velmi dobrým zdrojem těchto látek. Kromě nich by měl jídelníček obsahovat i dostatek bílého netučného masa – dokonale se tak hodí jak kuřecí, tak i krůtí.

Dodržujte zásady správné přípravy

Vše ale není pouze v jídle, ale také v tom, jak ho vlastně připravujete. I to má totiž na kvalitu jídel velmi zásadní vliv, a to hlavně proto, že nesprávnou přípravou můžeme do těla dostat ony nežádoucí látky. Zakázáno je tak jakékoliv smažení, a pokud přesto potřebujeme tuk, doporučuje se buď máslo, nebo olivový olej. Samozřejmě v minimálním množství. Ideální je spíše pečení, vaření v páře nebo běžné vaření v méně osolené vodě. A to platí jak o přípravě masa, tak samozřejmě o přípravě zeleniny. I ta by totiž měla mít v této dietě své nezastupitelné místo. Ideální je podávat jí jako přílohu právě k masitým pokrmům. Mimo ní ale není problém někdy využít třeba i těstoviny, rýži nebo například brambory. Pozor však na přílišné množství škrobu, které mohou obsahovat a který nemusí být pro naše tělo tolik prospěšný.