Artritidou se rozumí nemoc, při které dojde k zánětu kloubů. Ten nejčastěji postihuje hlavně starší lidi, kteří mohou současně trpět i dalšími problémy s pohybovým ústrojím. Těmi nejčastějšími je poté i artróza, která taktéž postihuje dané klouby. Je samozřejmě jasné, že v souvislosti s těmito problémy se lidé musí svěřit do péče lékařů, kteří jim předepíší léky. Mimo nich ale mohou v souvislosti se svou nemocí pomáhat sami sobě správnou stravou. A právě dieta při artritidě je tou nejlepší možností, jak toho docílit. Obecně je totiž správná strava lékem téměř na každou nemoc.
Jsou skupiny doporučovaných a zakázaných potravin
Jelikož v souvislosti s touto dietou nemá být hlavním cílem snížení váhy, ale má být hlavním cílem lepší zvládání nemoci, není předepsán žádný denní režim. Stejně tak není předepsáno množství porcí, nebo jejich velikost. Obecně se samozřejmě doporučuje jíst v souvislosti se zásadami zdravého života. Tedy jíst kvalitní potraviny, vyhýbat se velmi tučným jídlům, nebo neustále jíst smažené věci. Takové potraviny by totiž mohli způsobit i nadváhu, a tím i mnohem bolestivější příznaky dané artritidy.
Jaké potraviny jsou ty nejlepší
O tom, jak konzumovat daná jídla jsme tedy již napsali, a nyní nezbývá než přesně uvést, jaká jsou ona konkrétní jídla, která pomáhají. V tomto směru není dieta při artritidě rozhodně nijak složitá ani náročná. Základem jsou především tučné ryby. Dokonalým příkladem je tuňák nebo losos. Stejně tak ale můžete na svůj talíř naservírovat tresku či sardinky. Zajímavou skupinou jsou poté dva typy koření, a to kurkuma a zázvor. Právě tyto dva produkty mají velmi dobré protizánětlivé účinky. První jmenované koření je ideální v souvislosti s přípravou orientální jídel. Zázvor poté najde využití třeba i v limonádách a čajích.
Velice důležité jsou ale také vitamíny. Jedním z nich je vitamín E. Ten má největší zastoupení v různých typech ořechů. Nejčastěji dnes v kuchyni používáme vlašské a lískové. Obojí v tomto směru vyhovují. Druhým důležitým, ba doslova nezbytným vitamínem je ten s označením C. Ten najdeme ve většině ovocí. Nejvíce je zastoupený v tom citrusovém. Sáhnout ale lze také po zelenině, a to konkrétně po zelí.
Zapomeňte na tuky a solanin
Jak jsme již zmínili, rozhodně není dobrou volbou, dokonce jsou i zakázanou potravinou, všechna tučná jídla. V tomto směru ale nemáme na mysli třeba pečený bůček, ale i pro mnohé něco tak běžného, jako jsou mléčné výrobky nebo mléko jako takové. Stejně tak ale mohou být problémové i potraviny obsahující solanin. Ten se dnes nachází v mnohé zelenině. Tou, se, kterou přicházíme do styku nejvíce, je poté třeba paprika, ale také rajče nebi brambory. Těmto typům je tedy nejlepší se vyhnout.
Stejně tak je ale třeba vyhýbat se syrovému masu – zapomeňte tak na krvavé steaky nebo tatarský biftek. Stejně zakázané jsou ale také paštiky, a to hlavně z důvodu přidaných různých látek, které mohou vše výrazným způsobem ještě zhoršit.
Nezapomínejte na vápník
Co je poměrně komplikovaným problémem, je to, že tělu potřebujeme dodávat také vápník, což vzhledem k zakázaným mléčným výrobkům není tak jednoduché. Zde poté existují tři hlavní alternativy, a to buď vyhledávat ty nízkotučné, nebo vsadit na potravinové doplňky. Poté je třeba zmínit ještě třetí variantu kde ho najít, a to v zelenině. Konkrétně v listových salátech nebo luštěninách. Kombinace těchto možností poté bude v souvislosti s nejlepším řešením to pravé.