Mediko.cz

Dieta při akutním průjmu

Průjem rozhodně není nic příjemného. O tom se určitě během života přesvědčil každý. Vzniknout může z celé řady příčin. V některých případech se může objevit takzvaný cestovní, v jiném případě se může jednat o průjem z nekvalitního jídla, v dalším případě vlivem předávkování některých léků. S tím souvisí také to, že jsou i různé typy průjmu a také jiné metody léčby. My se nyní podíváme na to, jak by měla vypadat dieta při akutním průjmu. Ta je totiž nezbytná, pokud tento problém se zažíváním postihne i vás samotné. Důležité je hlavně vědět, co tedy konzumovat.

Základem jsou tekutiny

Pokud platí jedno pravidlo, a správná dieta při akutním průjmu by ho měla také dodržovat, potom je to takové, že je třeba mít dostatek tekutin. Vlivem průjmů je totiž naše tělo velmi rychle odvodňováno, což může způsobit dehydrataci. Doporučuje se denně vypít alespoň 3 litry tekutin, a to v průběhu celého dne. Samozřejmě v souvislosti s tím nelze pít cokoliv, ale je možné konzumovat jenom to, co při průjmu neuškodí. Ideální je běžná voda z kohoutku, nebo neslazený černý čaj. Stejně tak je možné pít také čerstvou ovocnou šťávu – samozřejmě doma připravenou. Rozhodně se vyhýbejte krabicovým džusům, jelikož ty naopak mohou průjem ještě podpořit.

Dietu držte dlouhodobě

Ještě než zmíníme konkrétní potraviny, které jsou v rámci diety vhodné, je třeba říci, že rozhodně nestačí jejich konzumace jeden jediný den. Ideální je, aby byla dieta při akutním průjmu dodržována alespoň 5 – 7 dní. Ačkoliv akutní průjem netrvá déle než 2 -3 dny, je třeba tělo a střeva postupně uklidnit, než opět začneme konzumovat to, co jsme běžně zvyklí. Pojďme se tedy podívat, co je správné, a co naopak nikoliv.

Jaké potraviny dokážou pomoci?

Základem diety jsou samozřejmě potraviny, které průjem nevyvolávají a neobsahují látky, které by měly podobný účinek. Jelikož potraviny nestíháme tak dobře vstřebávat, mělo by být základem 5 – 6 porcí denně, a to poměrně pestrého jídla. Rozhodně přijde vhod konzumovat ovoce, které dodá vašemu tělu také vitamíny a tak může činnost vašeho trávicího traktu podpořit. Vhodné je též pečivo, ale zde pozor na to, aby mělo co nejméně vlákniny a také tuků. To jsou totiž rizikové látky.

Zaměřte se na škrob

Co je během diety vhodné konzumovat, to jsou potraviny s velkým obsahem škrobu. Ten totiž dokáže navázat vodu, a to i ve střevech a tak je prvním krokem k pevné stolici. Ideálním příkladem mohou být brambory, ale třeba také rýže. Samozřejmě obojí by mělo být vařené a nijak neochucované. Rýži v tomto případě před vařením nijak neproplachujeme. Chceme totiž, aby si svého škrobu zachovala co možná nejvíce.

Co ze svého jídelníčku vyřadit?

Výše jsme uvedli lehký nástin toho, co by mělo být v dietě samozřejmostí. Nyní se samozřejmě seznámíme i s tím, co by v něm být nemělo. Různé sladké limonády jsme již zmínili, a je třeba k nim přidat také kávu, mléko a v podstatě i mléčné výrobky. Stejně tak je pro naše tělo nevhodná vláknina, která je v celozrnném pečivu, různých salátech, ale i v oříšcích nebo v semenech.

Pozor byste si ale měli dát i na některé typy ovoce a zeleniny. Vyřadit je třeba všechny luštěniny, ale také brokolici, květák nebo zelí. Z ovoce je poté třeba dát sbohem různým bobulovitým typům, ale třeba také švestkám, především potom jejich slupkám. Co pravděpodobně není třeba ani dodávat, je informace, že by dieta při akutním průjmu rozhodně neměla obsahovat jak smažená, tak i různá tučná jídla. Obojí je taktéž velkou komplikací.