Mediko.cz

Atkinsova dieta

Mnoho diet vzniká na základě neblahé zkušenosti jejích autorů s obezitou, nebo alespoň nadváhou. Jiná není ani Atkinsova dieta, kterou napsal právě Robert Atkonsov, který právě obezitou po celý svůj život trpběl. Nesvěřil se však do péče žádných diet, které byly známé, ale sám se zabýval vytvořením svého vlastního dietního programu, který tento doktor zveřejnil již v roce 1972. A i dnes jsou jeho poznatky stále platné a stále využívané, díky čemuž může mnoho lidí díky tomuto režimu zhubnout přebytečné kilogramy.

Princip diety je velmi jednoduchý

Základem dané diety je správný přísun potravin. Obecně je její princip založený na tom, že je tělu třeba dodávat minimum sacharidů, a naopak maximum bílkovin. Zajímavou roli zde hrají také zdravé tuky, které by měly být tělu taktéž dodávány ve větším množství. Jelikož v tomto ohledu se dieta jeví poměrně jednotvárná z hlediska dodávaných živin a vitamínů, je třeba ji doplňovat i o vitamínové doplňky, které napomohou tomu, aby tělo fungovalo dobře i během ní samotné.

Samotná Atkinsova dieta má 4 hlavní fáze

Pokud se podíváme na princip této diety detailněji, je rozdělena na 4 hlavní fáze. Tou nejtěžší je samozřejmě fáze první, kdy tělu odebereme mnoho cukru, což může vést i ke krátkodobým únavám. Jedná o velmi náročný režim, který však slibuje nejvýraznější pokles váhy. Hlavní část jídelníčku tvoří neškrobová zelenina, přičemž maximální množství je pouze střední mísa salátu. Zajímavostí je, že v této fázi je dovoleno konzumovat tuky například z majonézy či másla, jelikož ty pomáhají k tomu, aby byl tento režim snesitelnější.

V druhé fázi již je denní režim mnohem příjemnější, a je doplněno několik dalších potravin. Především potom celozrnné výrobky, které tělu dodávají vlákninu. Kromě zeleniny je také možno konzumovat ovoce, ale taktéž jenom to, kde je množství sacharidů minimální. A zatímco první fázi je třeba dodržovat 1 – 2 týdny, druhá není nijak časově omezena. Sám Atkinsov uvádí, že by měla být dodržována do té doby, než zhubneme 4 – 6 kilogramů.

3. a 4. fáze je fází udržovací

Po ukončení druhé fáze nastává ta třetí, která je již označována jako fáze udržovací. Ta stejně jako druhá nemá pevně ohraničené časové období, a měla by trvat do té doby, než sami docílíte požadované hmotnosti. Jakmile se tak stane, měla by fáze ještě měsíc pokračovat, přičemž neustále hlídáte svou váhu, a také postupně přidáváte množství sacharidů, a to o 10 gramů týdně. Tento postup je velmi důležitý, aby se hmotnost ustálila, a váha po ukončení diety nevylétla opět nahoru.

V poslední fázi by již měla být ona požadovaná hmotnost ustálená, a množství sacharidů by mělo být na hodnotě 100 – 120 gramů za den. Samozřejmě toto množství může ovlivňovat i denní režim, sportovní aktivity či pohlaví. Lidé s větším výdejem by měli tuto hodnotu udržovat na větší výši. Stále je ale třeba průběžně sledovat hmotnost, která by neměla stoupnout více, než o 2 – 3 kilogramy. Pokud se tak stane, je třeba množství sacharidů snížit.

Pokles sacharidů může přinést negativní účinky

Ačkoliv je tato dieta považována za poměrně účinnou, může s sebou přinášet několik negativ, které souvisí s minimem sacharidů v krvi. Ty jsou totiž důležité k tomu, abychom zamezili vyšší únavě, byli fyzicky výkonní, a měli dobrou náladu. Náhlý pokles hlavně v průběhu první fáze se tak na těchto vlastnostech může negativním způsobem podepsat. Stejně tak se může negativním způsobem podepsat konzumace již zmíněných tuků, a to z hlediska vyšší hladiny cholesterolu – která je u obézních lidí už tak dost vysoká.