Z těchto semen, kterým se nesprávně říká oříšky, získáváme olej, který je u nás zatím spíše jako sortiment v obchodech se zdravou výživou a potravinovými doplňky. Pro svou jemnou chuť se uplatňuje například při ochucování zeleninových salátů. Přitom jde o velice zajímavý olej, který by si zasloužil větší využití.
Vlastnosti arašídového oleje
Ze semen obsažených ve skořápce arašídů se nejkvalitnější olej získává lisováním za studena, má žlutou barvu a sladkou chuť připomínající lískový oříšek. Právě díky technologii zpracování jde o významný zdroj prospěšných látek, které tímto výrobním procesem zůstávají zachované.
Vlastnosti, které dělají arašídový olej vynikajícím kuchyňským olejem, spočívají v tom, že má vysoký obsah antioxidantů a rostlinných sterolů.
Obzvláště zajímavý je obsah fytosterolů, které působí proti cholesterolu a brání jeho vstřebávání. Ve spojitosti s cholesterolem jde tedy o potravinu, která pozitivně ovlivňuje kardiovaskulární systém. Díky obsahu jednoho vzácného polyfenolu se také často zmiňuje preventivní účinek proti virovým a houbovým onemocněním.
Arašídový olej při vaření
Levný arašídový olej, který je nabízený v supermarketech, je rafinovaný. Má méně intenzivní barvu a velmi nevýraznou chuť a mnohem méně dobrých látek. Stejně jako ostatní oleje (řepkový, slunečnicový), má univerzální použití a hodí se i ke smažení.
Používá se zejména jako dresink do salátů a syrové zeleniny, stejně jako olej na smažení. Začíná se přepalovat až při teplotě 180 °C, proto je dokonce pro tepelnou úpravu velmi vhodný a zdravější než například slunečnicový olej.
Arašídový olej v kosmetice
Další důležitá použití arašídového oleje jsou pro vnější použití. Aplikuje se na suchou pokožku a vmasíruje se zlehka pro zvláčnění a zklidnění podrážděné kůže. Může omezit i svědění při ekzémech a zjemnit jizvy.
Jestli vám tedy může někdo pomoci s něčím z oboru SEO optimalizace, je to právě naše společnost, již naleznete na www.seolight.cz.
Zdroj náhledových obrázků: Pixabay