Šetřící dieta

Ačkoliv se mnozí mylně domnívají, že právě šetřící dieta souvisí nějakým způsobem s útratou našich peněz, rozhodně tomu tak není. Naopak šetřící dieta je založena na tom, že šetří náš žaludek, a tedy i náš trávicí systém. Je proto doporučována právě ve chvílích, kdy můžeme nějakou chorobou spojenou s naším trávicím systémem trpět. A je to právě tato dieta, která nám v daném ohledu může pomoci. A to hlavně díky skladbě jídla, které je v první řadě lehce stravitelné a nijak náš trávicí systém nedráždí.

V případě jakých problémů je šetřící dieta vhodná?

Pokud bychom si měli zmínit možná rizika, při kterých je šetřící dieta vhodná, potom to jsou například problémy s žaludečními vředy, problémy po operacích žaludku, nebo také potíže související se slinivkou, ale i se žlučníkem. Stejně tak ale může být tato dieta využívána při mnohem méně závažnějších problémech, jako je například překyselení žaludku. I v tomto případě může přijít skladba potravin vhod, a dané problémy ustoupí.

Jaké potraviny by měly tvořit základ jídelníčku?

Základem by měla být strava především pestrá, která bude co nejméně tučná, a to z toho důvodu, že právě tuk může dráždit žaludek. Začneme-li masem, potom je doporučováno kuřecí a krůtí, popřípadě i červené maso, ale z mladších zvířat. Důležité je v tomto směru dbát na minimum tuků. Problémem nejsou ani přílohy, které by však měly být vařeny ideálně bez soli. Jedná se o brambory, těstoviny, nebo rýži či knedlíky. Rozhodně se v tomto směru nedoporučuje jiná příprava, než vaření.

Co je samozřejmostí v dané dietě, to je ovoce a zelenina. Ideální je logicky ta nejčerstvější, ale zároveň maximálně kvalitní. Vhodné jsou téměř všechny druhy, jelikož ovoce a zelenina dokáže našemu tělu přinést dostatečné množství různých vitamínů a také potřebných minerálů, bez kterých se neobejde. Dále jsou dovoleny také různé polévky, popřípadě i omáčky. Zde je ale třeba dát pozor na postup přípravy, a také na zahušťování. Když zahušťovat, tak buď nastrouhanou bramborou, nebo trochou nasucho opražené mouky.

Jaké potraviny jsou mírně rizikové?

Výše zmíněné potraviny jsou doslova bezrizikové, a právě šetřící dieta na nich staví svůj denní režim. Mimo nich ale existuje i skupina potravin, které také můžeme, ale raději v menším množství. V tomto případě se jedná o různé tuky, kdy bychom měli konzumovat pouze kvalitní máslo. Stejně tak to jsou různé druhy koření. V tomto směru jsou vhodné třeba čerstvé bylinky, ale i petržel, pažitka, nebo bobkový list či kopr. Další skupinou, na kterou je nutné dát drobná pozor, jsou sladká jídla. Ideální je například puding, krupicová kaše, nebo i ovesná kaše.

Jsou jídla, která jsou striktně zakázána

Z hlediska nebezpečnosti jsou samozřejmě i jídla, která je nutné z jídelníčku plně vynechat. První skupinou jsou uzeniny, a to různé salámy, které obsahují větší množství tuku. Stejně tak ale do této skupiny patří také kyselejší a mastné ryby, nebo také zvěřina. Samozřejmě zakázány jsou i všechna další masa, která jsou připravována smažením. Podobně nebezpečné jsou i smažené moučníky, nebo pokrmy připravené z lineckého těsta.

Ačkoliv jsme zmínili vhodnost ovoce a zeleniny, je třeba dodat, že jsou druhy, kterým je nutné se vyhnout. Z hlediska zeleniny je to kapusta, zelí, paprika a kyselé okurky, stejně jako všechny další potraviny v kyselém nálevu. Z ovocí je to hlavně to bobulovité, jako angrešt či rybíz, nebo exotické v podobě datlí a fíků.

Koření potom musíme eliminovat všechno dráždivé, jako pepř, chilli nebo ostrou papriku. Samozřejmostí je také nepít kávu, alkoholické nápoje, nebo takové, které jsou buď příliš horké, nebo příliš studené. I to totiž může náš žaludek výrazným způsobem podráždit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *