Potíže se žlučníkem rozhodně nejsou ničím příjemným. Ostatně to mohou potvrdit všichni, kteří někdy dané komplikace prodělali. A právě ti následně museli změnit své stravování, a nutným režimem byla žlučníková dieta. Právě ta je nezbytným krokem v případě, že se i vám tvoří nadměrné množství žluči, nebo pokud jste dokonce prodělali případný záchvat. V tomto ohledu je rozhodně nutné jednat a radikálně změnit jídelníček, a to takovým způsobem, aby v něm byla pouze taková jídla, která náš žlučník nebudou žádným způsobem dráždit.
První dny by měla být strava co nejdietnější
Nejtěžší jsou samozřejmě první dny. Jedná se o období zhruba pětidenní, při kterém je třeba dbát skutečně náročného dietního režimu. Během něho se doporučuje konzumovat taková jídla, jako je krupicová kaše – samozřejmě nemastná, dále například piškoty a suchary, nebo bramborová kaše. Samozřejmě i tu bychom měli připravit s minimem másla, raději pouze s mlékem. Po tomto období už můžeme být s ohledem na jídelníček mnohem benevolentnější, ale stále musíme vědět, že žlučníková dieta musí ještě několik týdnů pokračovat, aby se zánět a další problémy neobjevily znovu.
Důležitá je také technologická příprava
Než si zmíníme konkrétní potraviny a také konkrétní jídla, je třeba zmínit také to, jak je vlastně připravovat. V tomto směru samozřejmě zapomeňte na smažení nebo fritování, a stejně tak na přípravu ve větším množství oleje – a to i kdyby byl sebekvalitnější. Během diety byste totiž měli jídlo připravovat výhradně dušením nebo vařením. Může být ale dovoleno také pečení, ale opět platí, že bez případného přidávání tuku. Pokud podlévat, tak čistou vodou. Stejně tak se nedoporučuje ani výrazné zahušťování jídel, a pokud už je nezbytné, měly bychom si vytvořit zápražku, tedy orestovat mouku pouze na sucho.
Co je povoleno a také doporučeno jíst?
Z hlediska nejlepších jídel, kterými můžeme našemu žlučníku pomoci, jsou jistě pokrmy spojené s mlékem. Ideální je zmíněná bramborová nebo krupicová kaše, ale stejně tak můžeme mléko pouze pít. Obecně platí, že čím více, tím lépe. Stejně tak se nemusíme bát ani masa. Je ale nutné volit maso bílé, netučné a samozřejmě připravované podle výše uvedených postupů.
Zapomenout bychom ale neměli ani na různé druhy ovoce a zeleniny. Ne všechny varianty jsou ale vhodné. Jakým se máme raději vyhnout, to se dozvíte níže. Dovoleny jsou také různé obilniny, ale opět dbáme na to, aby během přípravy nebyl použit tuk, popřípadě také vejce. I ta totiž nejsou moc vhodná.
Čemu bychom se měli vyhnout?
Již v předchozím odstavci jsme nastínili, že bychom se měli vyhnout hlavně vejcím. A to jak žloutku, tak bílku. Pokud budeme dietu držet dlouhodoběji, tak v pozdější fázi již můžeme mít trochu volnější režim, a jedno vejce za pár dní neuškodí. Pokud ale není nezbytné, nejíme ho. Stejně tak ale nejíme ani ovoce s jadérky, nebo ovoce včetně slupky. V tomto případě tedy dbáme na to, aby bylo vždy řádně oloupáno a zbaveno všech jádřinců. Podobně je to i v případě zeleniny. Pokud je ale některý druh, který bychom neměli konzumovat vůbec, potom to jsou třeba hrušky či brokolice a luštěniny, nebo další druhy, které mohou nadýmat.
Vytvořte si pestrý jídelníček
Ze všech povolených jídel je poté ideální vytvářet zajímavý a co nejpestřejší jídelníček. V tomto ohledu je ideální dodávat tělu jídlo v menších dávkách, během celého dne. Ideální je snídaně, oběd a večeře, což by měla být vydatnější jídla, která ale budou doplněna dopolední i odpolední svačinou. Na tu se hodí již zmíněné ovoce a zelenina. Daný režim je ideální dodržovat i několik týdnů, než se fungování našeho žlučníku opět vrátí do normálu. I po této dietě je ale dobré stále dbát na zdravější stravu a žlučník raději nepokoušet. Jinak se totiž může dostavit třeba další záchvat a rázem tak nastane období, kdy bude žlučníková dieta opět nezbytností. Nehledě také na případné problémy, které mohou tyto záchvaty způsobovat vašemu tělu z obecného hlediska.